مارکتینگ اتومیشن چگونه موجب تحول در بازاریابی دیجیتال می‌شود؟

Marketing Automation

قرن ۲۱، زمان شکوفایی تکنولوژی است و بسیاری از افراد برای کسب درآمد و انجام امور خود به حوزه دیجیتال وابسته هستند. مارکتینگ اتومیشن زمانی بوجود آمد که ساز و کارهای جدیدی برای سریع‌تر و بهتر انجام شدن کارها در حوزه دیجیتال پدید آمده اند.

فکر کنید که در طول روز به عنوان یک بازاریاب باید کارهای زیادی از قبیل ارسال فکس، نامه، پاسخ گویی به مخاطبان و پست گذاشتن در شبکه های اجتماعی را انجام دهید و در کنار آن جلسات و کارهایی که نیاز به حضور فیزیکی شما نیاز هست را باید به آن اضافه کنید. سردرگمی و فشار زیاد می‌تواند باعث کاهش راندمان شود.

اگر همه چیز به صورت اتومات انجام می‌شد و می‌توانستید کارهایی که نیاز به حضور دارند را بدون دغدغه شرکت کنید، چقدر زندگی راحت‌تر می‌شد و بازدهی شما بالاتر می‌رفت. اتومیشن همین کار را برای شما انجام خواهد داد. در ادامه این مقاله به تعریف مارکتینگ اتومیشن و مزایای استفاده از آن در کسب و کارها را بررسی خواهیم کرد.

تا به حال واژه اتوماسیون بازاریابی را شنیده‌اید؟ این بدان معنا است که تمامی فعالیت‌ها و کارهای بازاریابی یک فرد یا شرکت توسط سیستم نرم افزاری انجام شود. از مهم‌ترین موارد که روزانه وقت زیادی را از افراد در این حوزه می‌گیرد، عبارتند از:

·        ایمیل مارکتینگ

·        قرار دادن پست در شبکه‌های اجتماعی

·        ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی

این سیستم به صورت خودکار تمامی امور بازاریابی را برای شما انجام می دهد. به این ترتیب در زمان خود صرفه جویی کرده و می‌توانید روی کار بیشتر تمرکز داشته باشید. البته در مارکتینگ اتومیشن امکان شخصی سازی نیز وجود دارد و نرم افزار را متناسب با فعالیت خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید مشتریان را دسته بندی کنید تا سفر مشتری متفاوتی را برایشان ترسیم کنید.

مزایای مارکتینگ اتومیشن برای کسب و کارها

استفاده از اتوماسیون بازاریابی در زمانی که سرعت عمل حرف اول را می‌زند، باعث شده که امتیازات زیادی را در اختیار تیم بازاریابی قرار دهد. به این ترتیب میزان فروش افزایش چشمگیری خواهد داشت. از مهم‌ترین مزیت‌های مارکتینگ اتومیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• تعیین بازه زمانی و محدوده فروش در یک بازه زمانی مشخص از مهم‌ترین مواردی است که مدیران در هر کسب و کاری از تیم‌های بازاریابی می‌پرسند. به این ترتیب شما می‌توانید قبل از شروع هرگونه کمپین فروش و بازاریابی، تخمین خوبی از فروش و درآمدزایی بزنید.

• ROI یا نرخ بازگشت سرمایه رشد قابل توجهی خواهد داشت.

• با استفاده از مارکتینگ اتومیشن می‌توانید خریداران را بهتر بشناسید. این موضوع باعث می‌شود که بتوانید تعداد بیشتری از بازدید کنندگان را تبدیل به مشتریان خود کنید. به این ترتیب درآمد بالاتر خواهد رفت. همچنین این شناخت باعث می‌شود که میزان بازگشت مشتریان برای خرید مجدد و نرخ تبدیل شدن مشتریان عادی به دائمی افزایش پیدا کند. 

• اثر بخشی طرح‌ها و کمپین‌ها بیشتر می‌شود. همچنین باعث می‌شود که میزان کارآمدی این تیم‌ها افزایش پیدا کند. در نتیجه بودجه بیشتری را شرکت‌ها به تیم بازاریابی اختصاص می‌دهند. در نتیجه قدرت مانور برای کارهای بزرگ‌تر به وجود می‌آید.

• مارکتینگ اتومیشن امکان شخصی سازی محتوای متناسب با مشتری را برای شما به وجود می‌آورد. همچنین قادر هستید که راحت‌تر و بهتر سیستم ارتباط با مشتریان (CRM) را پیاده سازی کنید.

• امکان هماهنگ سازی مارکتینگ و کمپین‌ها با توجه به سلیقه افراد به وجود می آید

Marketing Automation Scheduling

امکانات مارکتینگ اتومیشن

مارکتینگ اتومیشن نیز مانند دیگر نرم افزارها احتیاج به یک نیاز سنجی دقیق از طرف شما نسبت به کسب و کارتان دارد.
از اینرو بهتر است که اهداف کاری مد نظر خود را یادداشت کنید. با استفاده از مارکتینگ اتومیشن می‌توانید فعالیت‌های مختلفی را برای سیستم خود تعریف کنید که شما را برای نزدیک شدن به هدفتان و استراتژی که برای رسیدن به آن در نظر گرفته‌اید، سوق دهد. این ابزارها را در ادامه برای شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید بهتر برنامه ریزی خود را انجام دهید.

ایمیل

از رایج‌ترین موارد در این حوزه ارسال ایمیل است. گاهی این ایمیل برای خوش آمدگویی استفاده می‌شود و گاهی دیگر برای تبلیغ یک کمپین. نکته مهم تکراری بودن برخی از آنان است. اتومیشن این قابلیت را دارد تا این کار را به صورت دقیق و در زمان مقرر انجام دهید بدون آن که کمترین خطای انسانی را داشته باشید.
Email Marketing

پیامک

با توجه به این که ایمیل در ایران همچنان مرسوم نیست و همه از آن بهره نمی‌برند، SMS از ابزار قوی اتومیشن محسوب می شود. می‌توانید به صورت یکسان یا شخصی سازی شده برای مشتریان یا حتی افراد عادی پیام بفرستید و کمپین خود را معرفی سازید.
Sms Marketing

نظارت بر رفتار مشتری

هدف اصلی، خرید مشتریان و استقبال آنان است. این قابلیت را ابزارهای مارکتینگ اتومیشن برای شما به وجود می‌آورد. به این ترتیب که می‌توانید اطلاعات مختلفی را از مشتریان جمع آوری کنید و سپس متناسب با علایق هر کدام راهکاری را ایجاد و در قالب ایمیل برای آنان ارسال کنید. این امکانات نقشه گرافیکی نیز در اختیارتان خواهند گذاشت تا سریع‌تر و بهتر عمل کنید.  شما می‌توانید از این طریق مسیر دلخواه خود را برای مشتری ترسیم کنید و برای رسیدن به آن فازهای مختلفی را طراحی کنید. 

زمان‌بندی

هر چقدر که دقیق باشید و حواس خود را جمع کنید، باز هم ممکن است که زمان بندی شما دچار مشکل شود و به همه کارها در زمان مقرر نرسید. حتی خطای انسانی و انجام امور به صورت جا به جا نیز وجود دارد. با مارکتینگ اتومیشن می‌توانید به خوبی تمامی موارد مد نظر خود را از جمله پست‌هایی که برای شبکه‌های اجتماعی آماده کرده‌اید را زمان بندی کرده و ارسال کنید.

یادآوری به مشتریان

ریتارگتینگ یا بازگشت به هدف، نوعی از تبلیغات است که کمک می‌کند تا مشتریان قبلی شما اقدام به خرید مجدد از شما کنند. امکان یادآوری به مشتریان برای قسمت ایمیل، SMS، اپلیکیشن و حتی وب سایت در اتومیشن وجود دارد و می توانید با توجه به اطلاعات قبلی که از مشتریان در اختیار دارید، این اقدام را انجام دهید.

دسته‌بندی کاربران

از ابزارهای قوی در مارکتینگ اتومیشن دسته بندی کردن افراد است. به این ترتیب می‌توانید برای هر گروه متناسب با نوع دسته بندی، پیغامی را ارسال کنید. دسته بندی کردن کاربران در کنار کاهش هزینه‌ها، میزان بهره وری را بالا می‌برد. به کمک دسته بندی مشتریان می‌توانید کمپین‌‌های هدفمند تری ایجاد کنید و وفاداری مشتریان را افزایش دهید

مطالب پیشنهادی

قابلیت جدید زبلاین: ارسال پیام به کاربران فعال در یک Automation

آیا تا به حال در یک سفر بازاریابی به دنبال راهی برای ارسال پیام فقط…
نویسنده: Rasool Hajoghli
بروزرسانی: ۱۴۰۳-۰۴-۱۲

پارادایم شیفت: محاسبه لحظه‌ای پرفورمنس در کمپین‌های مارکتینگ

چکیده معیارهای اندازه‌گیری منسوخ شده: معضل مارکترها تاخیر در جمع‌آوری گزارشات عدم وجود تصویر یکپارچه…
نویسنده: تحریریه زبلاین
بروزرسانی: ۱۴۰۲-۱۰-۱۱

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *