صفر تا صد اتوماسیون بازاریابی | مارکتینگ اتومیشن چگونه به کسب و کار ها کمک می‌کند؟

اتوماسیون بازاریابی
فهرست مطالب

مقدمه

در این نوشته قصد داریم یکی از ابزارهای مهم جذب و نگهداشت مشتریان با عنوان مارکتینگ اتومیشن یا اتوماسیون بازاریابی را مورد بررسی قرار دهیم. توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این مبحث، مقاله را تا انتها و به دقت مطالعه کنید. با افزایش رقابت در حوزه‌ی کسب‌وکارهای دیجیتال و آنلاین، مدیران بازاریابی هر کسب‌وکار به دنبال شناخت دقیق‌تر نیازهای مخاطبان خود همچنین  ارتباط و تعامل مؤثر با آنها هستند. رمز موفقیت هر کسب‌وکار، شناخت نیاز مشتری است بنابراین لازم است از ابزاری استفاده شود که فرایند بازاریابی و تعامل با مخاطب را تا حد امکان تسهیل و خودکار نماید.

اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

در مورد اتوماسیون بازاریابی تعریف‌های متفاوتی وجود دارد که هر کدام جنبه ای از این فرآیند را هدف قرار داده است. اما به صورت اختصار فرایندی که برنامه‌های بازاریابی را قادر می‌سازد تا تعاملات با مشتریان و یا انجام عملیات‌های تجاری پشت صحنه را به صورت خودکار انجام دهد را اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation) می‌نامند.

یک سرویس مارکتینگ اتومیشن می تواند به بازاریابان کمک کند تا استراتژی‌های خود را بدون هدر رفتن منابع و  با بهره‌وری بالا به کار ببرند.

ممکن است هر بار که نیاز به تعامل با مشتریان خود دارید، فرصت ایجاد یک کمپین را نداشته باشید. اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می کند این تعامل را ایجاد کنید و ادامه دهید، بنابراین یک اتوماسیون بازاریابی می‌تواند باعث توسعه روابط با مشتریان شود.

اتوماسیون بازاریابی چگونه کار می‌کند؟

شرح کار هر دیجیتال مارکتر پر از وظایف تکراری مانند ارسال ایمیل یادآوری، ارسال پیام‌های خوش‌آمدگویی، و پرورش سرنخ های فروش است. به صورت فردی، این وظایف چندان دشوار نیستند. اما انجام همه این کارها به طور منظم شما را از کارهای مهم‌تر منحرف می کند که ممکن است روی هدف شما تأثیر بیشتری بگذارد. کارایی یک اتوماسیون بازاریابی در مورد خودکارسازی وظایف زمان‌بر و تکراری است. شما می توانید هر یک از این وظایف را در پلتفرم اتوماسیون تعریف و تنظیم کنید و پس از شروع به کار کامل، آن را کنار بگذارید. این‌ کار باعث صرفه جویی در زمان ارزشمند شما می‌شود و به شما کمک کند تا روی رسیدن به اهداف خود تمرکز کنید. به عبارت ساده‌، اتوماسیون بازاریابی محتوای شحصی‌سازی شده  را بر اساس رفتار و ویژگی‌های منحصربه‌فرد به مخاب درست در زمان مناسب ارسال می‌کنند.

بیایید با یک مثال ادامه دهیم: خود را به عنوان صاحب یک کسب و کار در نظر بگیرید که در حال برنامه ریزی برای میزبانی رویدادی است که مخاطبان جوان را هدف قرار می‌دهد. کمپینی ایجاد می‌کنید که ایمیل‌هایی را ارسال می‌کند و از سرنخ‌های جدید دعوت می‌کند تا در رویداد شرکت کنند. کسانی که متن ایمیل را می‌خوانند و به آن پاسخ می‌دهند، وارد مرحله بعدی قیف می‌شوند. کسانی که تصمیم به عدم شرکت در این رویداد داشته باشند به طور خودکار از کمپین حذف خواهند شد. اکنون، همه افرادی که در مرحله دوم قیف هستند، شروع به دریافت ایمیل‌های می‌کنند که آن‌ها را به تعامل بیشتر با شما ترغیب می‌کند. پس از پایان رویداد، کمپین ایمیلی ارسال می‌کنید و از کسانی که در رویداد شرکت کرده اند تشکر می‌کنید. پس از یک یا دو روز، کمپین از شرکت کنندگان در رویداد دعوت می کند تا یک مطالعه موردی روی لندینگ پیج مخصوص آن که مرتبط با موضوع رویداد است را بررسی کنند. هر فردی که به صفحه فرود می رسد سپس به چرخه فروش هدایت می شود، زیرا برای مرحله بعدی فرآیند خرید، واجد شرایط (Warm Lead) هستند.

قابلیت‌های اتوماسیون بازاریابی

کسب‌وکارها با استفاده از ابزارهای یک اتومیشن مارکتینگ می‌توانند نسبت به برنامه‌ریزی، اجرا و تحلیل کمپین‌های تبلیغاتی خود اقدام کنند . یک مارکتینگ اتومیشن کارامد، از ظرفیت‌های موجود به صورت حداکثری استفاده خواهد کرد. این همان نکته با اهمیتی است که برای کسب و کارهای مختلف نقشی کلیدی دارد. برای مثال اگر بازدیدکنندگان عمده شما، بیشتر ایمیل‌های خود را چک می‌کنند با استفاده از کانال ارتباطی ایمیل در مارکتینگ اتومیشن برایشان کمپین ایمیلی ویژه‌ای تدارک ببینید.

کانال‌های ارتباطی در اتوماسیون بازاریابی

بیشترین سهم تعامل و ارتباط با مخاطبین به صورت معمول از طریق کانال‌های زیر صورت می‌پذیرد:
ایمیل
پیامک
اپ پوش
وب پوش
پیام درون برنامه‌ای

کانال های اتوماسیون بازاریابی

ابزارهای فوق اگر مطابق رفتار کاربران و در زمان مناسب به کار گرفته شوند، تاثیر بالایی داشته و نرخ تبدیل مشتریان را بهبود می‌دهد. یکی از وظایف انواع سرویس اتومیشن ایجاد تجربه‌های شخصی سازی شده برای کاربران است. به‌صورت خلاصه، آنها پیام‌ها را در زمان مناسب و با هدف جذب مشتریان بالقوه ارسال می‌کنند. در حقیقت با گروه‌ بندی بر اساس رفتار کاربر، بهره‌وری کمپین تبلیغاتی شما تا حد زیادی بالا می‌رود. بنابراین مطابق با نیازهای هر سگمنت، برنامه و پکیج‌های متنوعی را پیشنهاد دهید.

امکانات اتوماسیون بازاریابی

جمع آوری اطلاعات مشتریان (Customer Data Platform)

مدیریت و پرورش سرنخ های فروش (Lead Nurturing)

مزیت‌‌های اتوماسیون بازاریابی برای کسب‌وکار شما:

مارکتینگ اتومیشن کمک می کند تا نیاز مشتریان خود را درک کنید:

اتوماسیون بازاریابی باعث می شود تعامل شما با مشتریان غنی تر و مفیدتر باشد. بر اساس گزارشی در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، ۸۰ درصد از مشتریان تمایل دارند از برند هایی خرید انجام دهند که تجربیات مرتبط و پیشنهادهای شخصی سازی شده ای را به آنها ارائه می‌دهد.

شخصی سازی بازاریابی اغلب باعث وفاداری مشتری نیز می شود. در یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۸ انجام شده بود، ۴۴٪  از مصرف‌کنندگان گفتند که تعامل شخصی‌سازی شده برندها با مشتریان باعث می‌شود دوباره از آن‌ها خرید کنند.

امکان پیاده‌سازی استراتژی های پیشرفته‌تر با استفاده از مارکتینگ اتومیشن

داشتن استراتژی در ارتباطات بازاریابی فقط به معنای تماس مکرر با مخاطبین شما نیست – بلکه در نظر گرفتن و برنامه ریزی برای تعامل به‌هنگام با مشتریان است.
بسیاری از شرکت ها در کمپین های بازاریابی از پیام‌‌های انبوه استفاده می کنند و یک سری ایمیل از پیش نوشته شده را در فواصل زمانی منظم ارسال می کنند. اما ابزارهای اتوماسیون به بازاریابان اجازه می دهد تا در مورد پیام‌ها فکر کنند و جریان های کاری (workflow) را برای اجرای استراتژی های پیچیده‌تر ایجاد کنند. در سازنده سفر مشتری (journey design) نه تنها به شما امکان می‌دهد پیام‌هایی ایجاد کنید که در لحظات درست به دست افراد درست برسد، بلکه به شما کمک می‌کند تا مخاطبان خود را بر اساس تعامل سازماندهی و مدیریت کنید.

کسب‌وکار شما هرچه باشد، مهم این است که به طور منظم ارزش را به مشتری در طول زمان ارائه دهید و روابط و درک آنها از برندتان را تقویت کنید. اتوماسیون بازاریابی (همراه با استراتژی) به شما این امکان را می دهد که به مخاطبین با کیفیت بهتری دسترسی پیدا کنید و کمپین‌های پیچیده‌تری را اجرا کنید، زیرا این امکان را فراهم می کند تا پیام های سفارشی را برای بخش های مختلف مخاطبان خود بر اساس علایق، رفتارها و حتی داده‌های کاربری خود ارسال کنید.

 

مارکتینگ اتومیشن به شما فرصت می‌دهد تا روی کارهای سطح بالاتر تمرکز کنید

دیجیتال مارکترها با اتوماسیون برخی از کارهای روتین که معمولاً باید خودشان انجام دهند، می‌توانند بر جنبه‌های سودمندتر و استراتژیک‌تر ایجاد سرنخ و حفظ مشتری تمرکز کنند.

به عنوان مثال، وقتی تیم شما به طور خودکار پیام های بازاریابی را برنامه ریزی و ارسال می کند، می توانید بر بهبود تجربه مشتری تمرکز کنید و به سوالات آن‌ها پاسخ دهید و یا مشکلات را حل کنید.

استفاده از مارکتینگ اتومیشن باعث صرفه جویی در زمان و منابع شما می‌شود

یک سیستم اتوماسیون بازاریابی می تواند به شما در صرفه جویی در زمان، بهبود تعامل، بهینه سازی عملیات بازاریابی و سودمندی نهایی کمک کند. با پیام‌هایی که به نظر می‌رسد برای یک دوست ارسال می‌شوند، به مشتریان حس مهم بودن می‌دهید. می‌توانید از داده‌های کاربر در ایمیل‌ها و پیامک‌های ارسالی استفاده کنید مثلاً با نام مشتری برایشان پیام ارسال کنید و یا بتوانید در روزهای مهم مانند تولد با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

مارکتینگ اتومیشن چگونه کار می‌کند؟

اتوماسیون بازاریابی به داده‌های کاربر وابستگی دارد. هربار که شخصی به لیست مخاطبین شما اضافه می شود، کالایی از فروشگاه شما می‌خرد یا روی محصول خاص کلیک می کند، داده های ارزشمندی را در اختیار شما قرار می دهد.
اطلاعات تماس مخاطبان شما همه در یک پروفایل ذخیره می‌شود تا بتوانید دیدی جامع از مخاطبان خود داشته باشید، مانند تعداد دفعات خرید آن‌ها، مشاهده لیست قیمت ها و داده‌ها و غیره که می توانید آن‌ها را به نقشه ای تبدیل کنید که مشتریان خود را برای انجام اقدامات مورد نظر در نقاط مختلف تعامل راهنمایی کند.
همچنین می‌توانید از کوکی‌های مرورگر برای ردیابی تعامل افراد در وب‌سایت خود استفاده کنید و ثبت کنید که کجا می‌روند، چه می‌کنند و چه چیزی می‌خرند.

سپس بخش “بازاریابی” از مارکتینگ اتومیشن روی کار می آید. شما برای راه‌اندازی پلتفرم اتوماسیون خود برنامه‌ریزی می‌کنید. برای مثال

چه پیام هایی را می خواهید ارسال کنید و چه برچسب هایی را می خواهید از یک مخاطب اضافه یا حذف کنید
و یا چه بخش هایی از مخاطبین خود را می خواهید هدف قرار دهید و یا چه شرایطی باید اتوماسیون را فعال کند
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، دقیقا زمانی که نیاز است با مخاطبین خود تعاملی سازنده در جهت اهداف بازاریابی خود ایجاد می‌کنید.

استراتژی مناسب برای استفاده از اتوماسیون بازاریابی

استراتژی اتوماسیون بازاریابی

هدف خود را مشخص کنید.

تمام داده هایی را که در مورد استراتژی های بازاریابی فعلی خود دارید جمع آوری کنید و اهدافی را برای آنچه می خواهید با اتوماسیون به دست آورید تعیین کنید. سپس می توانید پیشرفت خود را اندازه گیری کنید. همچنین می‌توانید چند نمونه از کمپین‌های موفقیت آمیز اتوماسیون بازاریابی را مشاهده کنید تا از آن‌ها ایده بگیرید.

 

به این فکر کنید که چگونه می خواهید مخاطبان خود را تقسیم بندی کنید.

اتوماسیون بازاریابی زمانی بیشترین سود را برای شما دارد که تا حد امکان هدفمند باشد. اینکه چه کسی را باید هدف قرار دهید به محصولات یا خدمات شما و پایگاه مشتریانتان بستگی دارد. تقسیم بندی یک عنصر کلیدی در اتوماسیون موفق است، بنابراین وقت بیشتری را صرف آن کنید. انجام درست آن بهتر از انجام سریع آن است.

 

یک فلوچارت ایجاد کنید.

نحوه کار اتوماسیون بازاریابی به معنای «اگر… پس … » است. مشخص کنید که چه زمانی می خواهید افراد وارد گردش کار کمپین‌های شما شوند سپس مشخص کنید که چه زمانی این افراد را به جلو ببرید.

سازنده سفر مشتری(journey design) راهی برای ترسیم این جریان است اگر پس مشتریان شما در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال، اگر شخصی با صفحه‌ای از سایت شما تعامل داشته باشد، آن شخص پیشنهادی در رابطه با اقدامی که انجام داده است دریافت می کند. یا اگر فرد پیشنهاد تخفیف را قبول کند، در گروهی قرار می‌گیرد که تخفیف‌ها و پیشنهادات منظم دریافت می‌کند.

انواع پیام‌های بازاریابی را تست و اندازه‌گیری کنید.

نحوه عملکرد کمپین های خود را با تست A/B پیگیری کنید. خطوط موضوعی مختلف، تصاویر، پیام‌رسانی یا زمان‌های ارسال را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی بیشتر در روی مخاطبان شما تاثیرگذار است.

اگر برخی از پیام‌های هدفمند شما به خوبی کار نمی‌‎کند، می توانید از این اطلاعات استفاده کنید و کمپین بعدی خود را بهبود بخشید. از سوی دیگر، می‌توانید به وجوه مشترک کمپین‌های موفق خود نگاه کنید و آن بینش‌ها را در تلاش‌های بازاریابی آینده به کار ببرید.

شروع به ساختن استراتژی اتوماسیون بازاریابی خود کنید.

مهم نیست در چه صنعتی هستید، راه اندازی اتوماسیون بازاریابی برای هر موقعیتی آسان است. هنگامی که اهداف خود را مشخص کردید، پیام های خود را ایجاد کردید، و در مورد معیارهایی تصمیم گرفتید که جریان کار شما را تقویت می کند، می توانید شروع به ایجاد روابط پایدار با مشتریان خود کنید.

۶ گامی که مارکتینگ اتومیشن برای کسب و کار شما بر می‌دارد:

به طور خلاصه می‌توان اقداماتی که یک اتوماسیون بازاریابی برای موفقیت کسب و کار شما برمی‌دارد را در ۶ گام توصیف کرد:

گام اول : جمع آوری اطلاعات مربوط به مشتریان احتمالی با استفاده‌ از تعاملات آن‎‌ها با کسب و کار شما

گام دوم: امکان ایجاد محتوای شخصی‌سازی شده و متناسب با نحوه تعامل کاربران

گام سوم: شناسایی مشتریان احتمالی و هدف‌گذاری و بخش‌بندی آن‌ها.

گام چهارم: ارائه تجربیات شخصی برای کاربران در کانال‌های مختلف بازاریابی

گام پنجم: پرورش سرنخ‌های فروش به سمت هدف بازاریابی

گام ششم: تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها برای دستیابی به نتایج بهتر

خط پایان

در این نوشته به بررسی مارکتینگ اتومیشن و نقش حیاتی آن در جذب مشتری جدید، وفادار کردن مشتری به کسب‌وکار و افزایش فروش پرداختیم و دانستیم با گسترش فضای رقابتی بین کسب‌وکارهای دیجیتال، عدم بهره‌مندی صحیح و به‌موقع از ابزار خودکارسازی بازاریابی موجب اتلاف بودجه‌ی بازاریابی و کاهش فروش کسب‌وکار می‌گردد.
بیشترین تمرکز اتوماسیون بازاریابی روی ارسال هدفمند و سفارشی پیغام به مشتری معطوف شده تا تعامل و خوانش پیام دریافتی از سوی کاربر به بالاترین میزان ممکن برسد.
توجه به محتوای پیغام، زمان ارسال و کانال ارتباطی بین کسب‌وکار و مشتری از مهم‌ترین فاکتورهایی است که برای تعامل با کاربر باید موردتوجه تیم بازاریابی کسب‌وکار قرارگیرد.
کاهش هزینه‌های بازاریابی و نیروی انسانی و همچنین افزایش سرعت اجرای کمپین‌های تبلیغاتی و تحلیل کاربران را می‌توان جزء بارزترین مزایای استفاده از ابزار مارکتینگ اتومیشن دانست

مطالب پیشنهادی

پارادایم شیفت: محاسبه لحظه‌ای پرفورمنس در کمپین‌های مارکتینگ

چکیده معیارهای اندازه‌گیری منسوخ شده: معضل مارکترها تاخیر در جمع‌آوری گزارشات عدم وجود تصویر یکپارچه…
نویسنده: تحریریه زبلاین
بروزرسانی: ۱۴۰۲-۱۰-۱۱

چرا کسب و کارها به وفاداری مشتری اهمیت نمی‌دهند

در این مطلب، به جهان وفاداری مشتریان و دلایلی که به نظر می‌رسد بسیاری از…
نویسنده: تحریریه زبلاین
بروزرسانی: ۱۴۰۲-۰۸-۱۶

نظر شما چیست؟

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *