چگونه یک استراتژی اتوماسیون بازاریابی موفق ایجاد کنیم؟

استراتژی مارکتینگ اتومیشن

مقدمه

در میان بسیاری از مزایایی که کسب‌وکار شما می‌تواند از مارکتینگ اتومیشن به‌دست آورد، اساسی‌ترین و مهم‌ترین آن، توانایی افزایش ارقام نهایی کسب‌وکار خود از پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی است. شما می توانید در هزینه‌ها ، زمان و همینطور منابع با حفظ کاربران فعلی صرفه جویی کنید و ارزش طول عمر مشتری (CLTV) را برای کسب و کار خود افزایش دهید. سوال واقعی این است که چگونه از چنین فناوری هایی برای کسب‌وکار خود استفاده کنید؟ این کافی نیست که در یک پلتفرم مشترک شوید و فقط امیدوار باشید که موفق شوید. اتوماسیون بازاریابی تنها یک جنبه از کل برنامه بازاریابی شما است و برای موفقیت آمیز بودن آن، این طرح باید توسط یک استراتژی اتوماسیون بازاریابی سنجیده و پشتیبانی شود.

رابطه استراتژی اتوماسیون بازاریابی و قیف بازاریابی

هر کاربری که وارد قیف فروش می شود را می توان به یکی از هفت دسته زیر دسته بندی کرد:

آگاهی – کاربرانی که برند شما را می شناسند اما هنوز آماده معامله نیستند

علاقه – کاربرانی که محصول شما را پسند کردند و در مراحل اولیه جمع آوری اطلاعات هستند

مقایسه – کاربرانی که محصولات را با هم مقایسه می‌کنند، از چندین سایت بازدید می‌کنند، قیمت‌ها را محک می‌زنند و سعی می‌کنند مناسب ترین محصول را برای نیاز های خود انتخاب کنند.

خرید – مجموعه مشتریانی که در وب سایت یا برنامه شما معامله انجام می دهند.

حفظ – مشتریانی که موفق به حفظ آنها شده اید و از برند شما مجدد خریداری کرده اند.

حمایت – مشتریانی که از برند شما حمایت می کنند. اینها حتی ممکن است مشتریانی باشد که فقط یک بار از شما خرید کرده‌اند اما از تجربه‌ای که به آنها ارائه کرده‌اید راضی هستند.

وفاداری – اینها مشتریانی هستند که از شما مجدد خرید کرده اند و همچنین بارها از برند شما حمایت کرده اند.

هنگام طراحی استراتژی اتوماسیون بازاریابی، هدف نهایی شما انتقال مشتریان از مرحله آگاهی به مرحله وفاداری است. اتوماسیون بازاریابی می تواند به شما کمک کند تا کاربران بیشتری را از یک مرحله به مرحله دیگر منتقل کنید.

۵ نکته برای برنامه ریزی استراتژی اتوماسیون بازاریابی

داده‌ها را اولویت قرار دهید و یک پایگاه داده قدرتمند برای استراتژی اتوماسیون بازاریابی خود بسازید

اگر هدف شما این است که پیام هایی با محتوای شخصی سازی شده برای کاربران ارسال کنید و می خواهید کاربران مناسب را با پیام های مناسب در زمان مناسب هدف قرار دهید، رویکرد بازاریابی مبتنی بر داده بسیار مهم است. برای ایجاد استراتژی اتوماسیون بازاریابی، ابتدا باید تا حد امکان اطلاعات بیشتری در مورد کاربران خود جمع آوری کنید. سپس ویژگی های کاربر را استخراج کنید که به شما در بخش‌بندی این کاربران در مرحله بعد کمک می کند. یک ارتباط بسیار هدفمند به نرخ تعامل را در کمپین های شما بالا می‌برد.

نکته بعدی که باید در نظر بگیرید جریان داده است. شما به اطلاعاتی نیاز دارید که از سیستم داده های موجود و موتورهای توصیه به پلتفرم اتوماسیون بازاریابی شما منتقل شود. و هنگامی که کاربران با پیام های شما ارتباط برقرار کردند یا اقدامات مورد نظر را انجام دادند، آن داده ها را به سیستم های داده ای خود بازگردانید. 

مراحل سفر خرید که باید در آن گردش کار ایجاد شود را شناسایی کنید

با بازگشت به ۷ مرحله سفر خرید که در بالا ذکر شد، انتقال از یک مرحله به مرحله دیگر می تواند چندین نقطه تماس وجود داشته باشد. برای تبدیل یک کاربر از مرحله بررسی به مرحله خرید، باید این کاربران را در هر یک از این نقاط تماس با استفاده از یک استراتژی اتوماسیون بازاریابی چند کاناله هدف قرار دهید. اگر کاربر محصولی را به لیست علاقه مندی های خود اضافه کرد، او را با پیشنهادات و تخفیف‌ها آگاه کنید. یا اگر کاربری محصولی را به سبد خرید اضافه کرد و تراکنش را کامل نکرد، ظرف ۲ ساعت به صورت خودکار برای او یادآوری ارسال کنید. 

بهترین راه برای شروع، ایجاد یک پرسونای خریدار ویک سفر خرید ایده آل است. سپس در مورد تمام تغییراتی که ممکن است از این سفر خرید ایجاد شود، ایده و راه حل هایی ارائه دهید و لیست گسترده ای از تمام نقاط تماسی که می توانید با مشتریان خود در آنها ارتباط برقرار کنید، تهیه کنید. سپس قوانین اتوماسیون را برای هر یک از این نقاط تماس ایجاد کنید.

برای یک رویکرد ارتباطی هدفمند، مخاطبان خود را بخش بندی کنید

همه کاربران شما به محصولات مشابه علاقه مند نخواهند شد. و یکی از راه هایی که باعث می شود مشتری خود را از دست بدهید، فرستادن تعداد زیادی ایمیل ناخواسته و نامرتبط به صندوق ورودی آنهاست. برای مثال، ممکن است نخواهید برای مشترکی که در شش استان دورتر زندگی می کند، دعوت نامه رویداد آفلاین ارسال کنید. برای جلوگیری از این موقعیت ها، باید پایگاه کاربری خود را تقسیم بندی کنید.

بخش بندی به معنای دسته بندی مخاطبان شما به گروه های استراتژیک، مجزا و کوچکتر است. این به شما کمک می کند اطلاعات بیشتری در مورد کاربران خود جمع آوری کنید و با برآوردن نیازهای خاصی که دارند ، آنها را با کسب و کار خود درگیر نگه دارید. معمولاً مشتریان بر اساس ویژگی‌های زیر بخش بندی می‌شوند:

  • اطلاعات دموگرافیک
  • اطلاعات جغرافیایی
  • رفتار خرید در گذشته
  • تعاملات با وب سایت یا اپلیکیشن

بررسی دستی هر مشتری کار و وقت زیادی را خواهد گرفت. اما با اتوماسیون بازاریابی، بخش‌بندی را می‌توان به راحتی، و درلحظه انجام داد.  بخش‌هایی از مشتریان را ایجاد کنید که به بهترین وجه با هدف کمپین‌های شما مطابقت دارند.

 

پرهیز از بمباران تبلیغاتی مشتریان

فقط به این دلیل که کانال‌های زیادی در اختیار دارید و میتوانید مشتریان خود را در مورد یک پیشنهاد، ویژگی یا به طور کلی چیز جدیدی آگاه کنید، نباید از همه آنها استفاده کنید. گاهی اوقات فقط یک پوش نوتیفیکیشن ساده یا حتی یک پیام درون برنامه ای کافی است!

اعلان‌های بیش از حد قطعا به یکی از این دو چیز منجر می‌شود: ۱. کاربران یا نسبت به ارتباط با شما کم توجه می شوند یا ۲. راه ارتباطی خود را با شما قطع میکنند. 

به عنوان یک قاعده کلی، توصیه می کنیم از یک کانال در یک زمان استفاده کنید و بقیه را به عنوان پشتیبان داشته باشید. به عنوان مثال، اگر کاربری در ایمیل قابل دسترسی نیست، می‌توانید برای او پیامک یا پوش نوتیفیکیشن ارسال کنید. اما، نباید از هر سه کانال در یک زمان استفاده کنید. با این حال، اگر در حال برگزاری یک رویداد بزرگ مانند فروش ویژه یا برگزاری وبینار هستید که به یک استراتژی ارتباطی تهاجمی نیاز دارد، می توانید برای این قانون استثنا قائل شوید.

استراتژی اتوماسیون بازاریابی

یک تجربه کاربری فوق العاده شخصی سازی شده ارائه دهید

مطمئن شوید که محتوای شما برای هر کاربر منحصر به فرد است. ارتباطات خود را با توجه به اطلاعاتی که برای کاربر خوشایند است، شخصی سازی کنید. عواملی مانند توصیه‌های شخصی‌شده محصول، یادآوری‌ها، پیشنهادها و به‌روزرسانی‌ها، نرخ تبدیل را ۳ برابر نسبت به پیام‌هایی که متن شخصی سازی شده آنها فقط شامل نام و نام خانوادگیست، افزایش می‌دهند.

قوانین ارتباطی ایجاد کنید و اجازه دهید پلتفرم اتوماسیون بازاریابی شما در مرکز توجه قرار گیرد. یک پلتفرم اتوماسیون بازاریابی نه تنها می تواند اطلاعات را از دیتابیس شما استخراج کند، بلکه می تواند به طور هوشمندانه آنها را در ارتباطات شما وارد کند تا هر تعامل منحصر به فرد باشد.

همچنین می‌توانید نسخه هایی از کمپین‌های خود را آزمایش کنید تا تشخیص دهید کدام نسخه از کمپین های شما کار می‌کند و کدام نه.

 

خط پایان

به طور اساسی، یک استراتژی اتوماسیون بازاریابی شامل ۴ بخش است – چه کسی، چه زمانی، چه چیزی و چگونه. 

چه کسی ، با پایگاه داده ای درست، تفکیک و تقسیم بندی مخاطبان شما و قوانین هدف مطابقت دارد. چه زمانی ، به شناسایی نقاط تماس در طول سفر مشتری کمک می کند که نیاز به یادآوری های به موقع برای پیشبرد کاربران به مرحله بعدی دارد. چه چیزی، مربوط به محتوا، پیام و قالبی است که می خواهید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. وچگونه، یک استراتژی چند کاناله برای ارتباط با مشتریان است.

حال که تمامی نکات را برای ایجاد یک استراتژی و همینطور دلایل شکست یک استراتژی را می دانید اکنون زمان آن رسیده که اتوماسیون بازاریابی را ایجاد کنید.

 

مطالب پیشنهادی

پارادایم شیفت: محاسبه لحظه‌ای پرفورمنس در کمپین‌های مارکتینگ

چکیده معیارهای اندازه‌گیری منسوخ شده: معضل مارکترها تاخیر در جمع‌آوری گزارشات عدم وجود تصویر یکپارچه…
نویسنده: تحریریه زبلاین
بروزرسانی: ۱۴۰۲-۱۰-۱۱

چرا کسب و کارها به وفاداری مشتری اهمیت نمی‌دهند

در این مطلب، به جهان وفاداری مشتریان و دلایلی که به نظر می‌رسد بسیاری از…
نویسنده: تحریریه زبلاین
بروزرسانی: ۱۴۰۲-۰۸-۱۶

نظر شما چیست؟

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *