معرفی بهترین مارکتینگ اتومیشن‌های جهان و ایران

مقدمه

امروزه اکثر کسب‌و‌کارها یا از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن استفاده می‌کنند یا به‌دنبال یافتن بهترین مارکتینگ اتومیشن هستند. مطالعات نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود ۵۶٪ از مشاغل از این فناوری استفاده می‌کنند و این تعداد همچنان در حال رشد است.

نرم‌افزار مارکتینگ اتومیشن می‌تواند با ساده‌سازی گردش‌های کاری خود به افزایش کارایی شرکت‌ها کمک کند. در بازار گزینه‌های زیادی برای انتخاب بهترین مارکتینگ اتومیشن، که مملو از راه‌حل‌های مختلف با ویژگی‌ها و موارد استفاده مختلف باشد وجود دارد. در مقاله حاضر به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

  • ابزارهای مارکتینگ اتومیشن چه هستند؟
  • نحوه انتخاب بهترین مارکتینگ اتومیشن
  • گزینه‌های نرم افزار مارکتینگ اتومیشن که باید در‌نظر گرفته شود

ابزارهای مارکتینگ اتومیشن چه هستند؟

ابزارهای مارکتینگ اتومیشن از نرم افزار‌ها برای خودکارسازی وظایف تکراری بازاریابی استفاده می‌کنند. برخی از پلتفرم‌ها فقط اقدامات مربوط به ایمیل، دریپ سیکونس و به‌روزرسانی‌های CRM را ارائه می‌دهند. دیگر پلتفرم‌ها ممکن است به امتیازدهی لید، چرخش لید فروش، پیامک و موارد دیگر کمک کنند.

استفاده از اتومیشن‌ها می‌تواند با افزایش کارایی کلی و فراهم‌آوردن زمان بیشتری برای کار روی پروژه‌های سطح بالا به کسب‌و‌کار شما کمک کند. برای مثال، شما می‌توانید از بهترین مارکتینگ اتومیشن‌ها برای جمع‌آوری داده‌های ارزشمند استفاده کنید که می‌تواند برای ایجاد کمپین‌های بازاریابی شخصی‌سازی شده و افزایش نرخ‌تبدیل استفاده شود.

نحوه انتخاب بهترین مارکتینگ اتومیشن‌ها

ممکن است یک محصول مارکتینگ اتومیشن خاص برای محیط‌های SMB و B2C بهتر باشد، اما شرکت‌های B2B  و سازمانی ممکن است به پلتفرمی با قابلیت‌های بیشتر نیاز داشته باشند. در این حالت برخی از زمینه‌های کلیدی وجود دارد که شما هنگام ارزیابی محصولات نرم‌افزاری برای انتخاب مناسب بهترین مارکتینگ اتومیشن باید در نظر بگیرید.

۱. بودجه و نیازهای کسب‌و‌کار خود را تعیین کنید

اگر بتوان مزایای اتوماسیون را در یک جمله خلاصه کرد، آن جمله این است: این ابزار کار شما را کارآمدتر می‌کند تا بتوانید روی کارهایی که از آن‌ها لذت می‌برید و بیشترین بازدهی را دارند تمرکز کنید.

برای SMB ها و سازمان‌های B2C که عمدتاً روی ایمیل تمرکز می‌کنند، یک سیستم کوچک‌شده ممکن است کافی باشد. با این‌حال با پیشرفته‌تر‌شدن نیازها، نرم افزار سازمانی در دراز‌مدت مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود. مطمئن شوید که بهترین مارکتینگ اتومیشنی را انتخاب کنید که دارای قیمت مناسب است و می‌تواند با تغییر نیازهایتان همراه شما رشد کند.

۲. سهولت استفاده از نرم افزار را ارزیابی کنید

پیاده‌سازی اتوماسیون کار ساده‌ای نیست، بنابراین لازم است که رابط نرم‌افزار با شما کار کند، نه برخلاف‌میل شما.

اتوماسیون می‌تواند تخصصی باشد، بنابراین به‌دنبال ارائه‌دهندگانی باشید که دارای پایگاه‌های دانش قوی، آموزش‌ها و سایر گزینه‌های پشتیبانی مشتری هستند.

۳. گزینه‌های تجزیه‌و‌تحلیل و گزارش را کاوش کنید

شما باید قادر به سنجش میزان موفقیت کمپین‌های دریپی باشید که اجرا می‌کنید، بنابراین نرم‌افزار اتوماسیون شما باید معیارهایی را که برای شما مهم‌تر هستند پیگیری کند.

در محیط‌های B2B و سازمانی با ذینفعان زیادی، ممکن است به توانایی‌های گزارش‌دهی پیشرفته مانند داشبورد شخصی یا گزارش‌دهی خودکار از طریق ایمیل نیز نیاز داشته باشید.

۴. ادغام تحقیقات

نرم‌افزار مارکتینگ اتومیشن چقدر با دیتاهای موجود شما سروکار دارد؟ مجموعه‌سازی و ادغام‌ها به شما امکان می‌دهند داده‌ها را مدیریت کنید و از ابزارهای خود بیشتر بهره ببرید.

۵. محدودیت‌های بالقوه را در نظر بگیرید

برخی از پلتفرم‌های نرم‌افزار اتوماسیون ممکن است تعداد اقدامات در طول یک ماه و یا اندازه پایگاه داده‌ی مجاز را محدود کنند.

در هر ارزیابی، باید بدانید که چه تعداد مخاطب دارید، به‌طور متوسط چند ایمیل ارسال می‌کنید و می‌خواهید نرم‌افزار چه کارهایی را انجام دهد تا هزینه‌های نرم‌افزار اتوماسیون را کمتر از حد تخمین نزنید.

۶. درخواست نسخه‌ی نمایشی

قبل از تصمیم‌گیری‌نهایی، با تیم فروش هر ارائه‌دهنده تماس بگیرید تا یک نسخه آزمایشی درخواست کنید یا برای پیشنهادات آزمایشی رایگان ثبت‌نام کنید. امتحان‌کردن یک ابزار مارکتینگ اتومیشن قبل از خرید می‌تواند به شما در تعیین این‌که کدام ویژگی به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می‌کند، کمک کند و بهترین مارکتینگ اتومیشن را انتخاب کنید.

فهرستی از بهترین مارکتینگ اتومیشن‌های جهان

در اینجا، ما فهرستی از بهترین مارکتینگ اتومیشن را تهیه کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم گزینه‌های خود را مرتب کنید و با اطمینان خاطر برای خود و تیمتان بتوانید بهترین مارکتینگ اتومیشن را به‌عنوان راه‌حلی برای مشکلاتتان انتخاب کنید.

HubSpot

یکی از قدرتمندترین ابزارهای موجود در این لیست از نظر امکانات است. البته هاب‌اسپات یک مجموعه کاملاً رشد یافته شامل نرم‌افزارهای فروش، بازاریابی و پشتیبانی دارد، که همه به‌طور خودکار با CRM  یکپارچه می‌شوند که داشتن تمام داده‌ها و فعالیت‌های رشد شما به‌صورت یک‌جا می‌تواند هزاران فرصت خودکارسازی خلاقانه را ایجاد کند که اگر از ابزارهای جداگانه استفاده کنید دشوار یا غیرممکن خواهد بود.

اساساً، ابزارهای اتوماسیون هاب‌اسپات بسیار فراتر از ایمیل هستند، بنابراین می‌توانید رشد خود را افزایش دهید و زمان کمتری را برای کارهای تکراری صرف کنید.

Marketo

مارکتو در سال ۲۰۰۶ به‌عنوان یک شرکت تولید نرم‌افزار مارکتینگ اتومیشن تأسیس شد. بعداً توسط Adobe خریداری شد و در کلود‌مارکتینگ سازمانی آن گنجانده شد.

ادغام Adobe به این معنی است که اگر از Adobe Analytics برای اندازه‌گیری داده‌ها و Adobe Target برای آزمایش و شخصی‌سازی استفاده می‌کنید، یک مجموعه قدرتمند اتوماسیون و بهینه‌سازی بازاریابی سازمانی خواهید داشت.

این ابزار معمولاً برای مشتریان سازمانی طراحی شده است و برای اکثر صاحبان مشاغل کوچک کمی خارج از محدوده است.

Pardot

در این ابزار اتوماسیون، کارهای بازاریابی مرتبط با ایمیل، گزارش گرفتن و مدیریت سرنخ‌ها انجام می‌شود. همچنین امکان ادغام آن با میزان فروش نیز وجود دارد. از بهترین موارد برای شرکت‌های کوچک و متوسط است که می‌خواهند روند بازاریابی خود را اتوماسیون کنند.

با این پلت‌فرم، می‌توانید چندین کانال را در یک گردش‌کار اتوماسیون اضافه کنید. همچنین از یک سازنده بصری کاربرپسند و قالب‌هایی استفاده می‌کند که ایجاد گردش کار، فرم‌ها، صفحات لندینگ، پاپ‌آپ‌ها و ایمیل‌ها را سریع و آسان می‌کند.

اینگیج بی (Engage Bay)

یکی دیگر از پلت‌فرم‌های مارکتینگ اتومیشن اینگیج‌بی است که به‌طور‌خاص برای مشاغل کوچک تا متوسط طراحی شده است. این نرم‌افزار دارای طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها از جمله بازاریابی‌ایمیلی، مدیریت ‌رسانه‌های‌اجتماعی و چت ‌وب‌سایت می‌باشد. سایر ویژگی‌های قابل‌ ستایش آن عبارتند از ساختن آسان صفحات لندینگ و ایمیل‌ها، تست A/B، بازاریابی پیامکی، بازیابی سبد خرید رها شده و یادآوری‌ها، پاسخ‌دهی خودکار، پاسخ‌های آماده و غیره.

سند‌ین‌بلو (SendinBlue)

سند‌ین‌بلو یک پلت‌فرم بازاریابی دیجیتال است که دارای نرم‌افزار اتوماسیون مناسب برای بازاریابان مبتدی و پیشرفته است.

با سندین‌بلو، می‌توانید کمپین‌های ایمیلی سازگار با موبایل را از ابتدا یا از طریق قالب‌های قابل‌تنظیم طراحی کنید. همچنین می‌توانید کمپین‌های پیامکی را با آن اجرا کنید. ویژگی‌های پیشرفته این پلتفرم شامل گزارش‌دهی و امتیازدهی لید است.

اکتیوکمپین (ActiveCampaign)

اکتیو‌کمپین یک بازاریابی ایمیلی یکپارچه، مارکتینگ اتومیشن و CRM برای کسب‌و‌کارهای کوچک است. قوی‌ترین نقطه قوت اکتیو‌کمپین عملکرد قدرتمند و انعطاف‌پذیری مارکتینگ اتومیشن آن است. این نرم‌افزار یکی از جامع‌ترین راه‌حل‌های موجود در بازار است که به‌عنوان یکی از بهترین مارکتینگ اتومیشن‌ها در بازار رتبه‌بندی می‌شود اما ابزار خوبی برای مبتدیان نیست.

کیپ (Keap)

کیپ (که قبلاً با نام اینفوژن‌سافت شناخته می‌شد) از سال ۲۰۰۱ در بازار حضور داشته و به هزاران بازاریاب کمک کرده که لید‌ها، درآمدها و اهداف جذب مشتری را ارائه دهند.

کیپ واقعاً در میان مشاغل کوچک و کارآفرینان انفرادی به شکوفایی رسیده است و پایگاه کاربری بسیار پیچیده‌ای دارد. بسته به‌ این‌که شخص برای کدام لید‌مگنت ثبت‌نام می‌کند، چند ایمیل را باز می‌کند و کلیک می‌کند یا سایر داده‌های کاربر، شما می‌توانید درخت‌های تصمیم‌گیری نسبتاً پیچیده‌ای را تنظیم کنید.

از آنجایی که ویژگی‌های کیپ به تکامل خود ادامه می‌دهند، مشتریان قدیمی ممکن است طرح مکس‌کلاسیک آن را ترجیح دهند، زیرا این برنامه بیشتر شبیه به پلتفرم اصلی اینفوژن‌سافت است.

گت‌رسپانس (GetResponse)

گت‌رسپانس یک نرم‌افزار مارکتینگ اتومیشن است که دارای لایه‌ها و ویژگی‌های مختلف است. برنامه بازاریابی ایمیلی مقرون‌به‌صرفه آن شامل پاسخ‌دهندگان خودکار اولیه، قالب‌ها و اندازه فهرست ۱۰۰۰ مخاطب است.

برنامه‌های برتر گت‌رسپانس شامل ویژگی‌های قدرتمندی مانند کمپین‌های دریپ، امتیازدهی تماس، اتوماسیون مبتنی بر رویداد، ردیابی تجارت‌الکترونیک و موارد دیگر است. به‌طور‌کلی، استفاده از این نرم‌افزار آسان است. معمولاً نتایج خوبی از این ابزار می‌بینید، اگرچه با ویژگی‌های ساده‌تر، مانند خبرنامه‌های ایمیل، بهترین عملکرد را دارد. اگر بخواهید منطق شرطی پیچیده و مارکتینگ اتومیشن را پیاده‌سازی کنید، کار با این پلتفرم دشوارتر می‌شود.

دریپ (Drip)

دریپ یکی از معدود ابزارهای مارکتینگ اتومیشن در این لیست است که در درجه اول بر مارکتینگ اتومیشن تجارت‌الکترونیک متمرکز است. یکی از پلتفرم‌های «باز» را ارائه می‌‌دهد و ادعا دارد که از عهده «تقریباً هر استراتژی بازاریابی که می‌خواهید اجرا کنید» به‌خوبی بر‌می‌آید.

علاوه‌بر‌این، ایمیل یکی از نقاط‌قوت آن است. برخی از ویژگی‌های بازاریابی ایمیلی و اتوماسیون شامل ارسال نامحدود ایمیل، گردش‌کار از پیش‌ساخته و بازاریابی چند‌کاناله است.

همچنین در شخصی‌سازی و تجزیه‌و‌تحلیل عالی است. به‌طور‌کلی، دریپ یک ابزار قدرتمند برای مارکتینگ اتومیشن تجارت‌الکترونیک است.

اورتو (Ortto)

اورتو که در اصل به‌عنوان اتوپایلوت شناخته می‌شد، یکی از جذاب‌ترین راه‌حل‌های ارائه‌شده و یکی از بهترین مارکتینگ اتومیشن‌ها در بازار است. نرم‌افزار اتوماسیون اورتو به شما این امکان را می‌دهد که با کمپین‌ساز بصری به‌همراه یک کاربری آسان، ایمیل ایجاد کنید. سایر ویژگی‌ها آن شامل تقسیم‌بندی مخاطب، تجزیه‌و‌تحلیل جامع داده‌ها و ردیابی فعالیت است. هر‌چند این پلتفرم معمولاً برای پیام‌رسانی و هدف‌گیری پیچیده‌تر استفاده می‌شود، اما شما می‌توانید یک پاسخ خودکار ساده بر اساس یک توالی زمانی هم با آن ایجاد کنید.

مشکلات استفاده از مارکتینگ اتومیشن خارجی

مارکتینگ اتومیشن‌های خارجی چندین مشکل اساسی دارند. اول از همه این که اکثر این موارد تنها قابلیت ایمیل را خواهند داشت. در نتیجه نمی‌توانید از طریق پنل SMS اقدام کنید. با توجه به این که درصد استفاده از ایمیل در ایران پایین است، بهره وری آن کم خواهد بود. تک کاره بودن یا عدم پشتیبانی همزمان از موبایل و وب از دیگر نکات منفی این پلتفرم‌ها است.

نکته دوم در مورد هزینه‌ی این پلتفرم‌ها است. با توجه به قیمت دلار، شما باید هزینه بسیار زیادی را در این رابطه پرداخت کنید که ممکن است توجیه اقتصادی نداشته باشد. مورد سوم که اهمیت بالایی دارد، عدم پشتیبانی فارسی نرم افزار است. به این ترتیب ممکن است که از همه آیتم‌ها به درستی استفاده نکنید یا زمانی که دچار مشکل می‌شوید برقراری ارتباط با ارائه‌دهنده سرویس و برطرف کردن مشکل برایتان دشوار باشد.

زبلاین اولین پلتفرم مارکتینگ اتومیشن ایرانی

شرکت زبلاین که از سال ۱۳۹۸ فعالیت خود را آغاز نموده، تلاش کرده است تا با به کار گرفتن دانش جوانان ایرانی نرم افزار مارکتینگ‌‌اتومیشن را بومی سازی کند. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید در کمترین زمان ممکن کارهای خود را سامان داده و به نتیجه برسانید.

ویژگی‌های بارز زبلاین نخستین مارکتینگ اتومیشن ایرانی

بخش بندی کاربران

بخش‌بندی هوشمند کاربران در زبلاین کمک می‌کند مخاطبان هدف را شناسایی کنید و کمپین‌های بازاریابی خود را پیش چشمان افراد درست قرار دهید.

با امکان بخش‌بندی کاربران در زبلاین، می‌توانید پیام‌هایی هدفمندتر برای مخاطبان ارسال کنید که موجب افزایش احتمال تبدیل آن‌ها به مشتری می‌شود. از آنجایی که شما درک بهتری از آنچه افراد در یک گروه خاص و کوچکتر می‌خواهند دارید، عملیات بازاریابی شما می‌تواند نیازهای آن‌ها را دقیق‌تر برآورده کند. با استفاده از سگمنت‌بندی در زبلاین هزینه‌های بازاریابی خود را تا ۳۰% کاهش دهید.

شخصی سازی

با استفاده از امکان شخصی سازی در زبلاین، ارزش‌های پیشنهادی کسب و کار را بر اساس نیازها و علایق شخصی مخاطبان، به آن‌ها ارائه و ارتباط با مشتریان را در سطح جدیدی آغاز کنید. ارسال پیام‌های شخصی‌سازی شده منجر به بهبود نرخ تبدیل، کاهش نرخ پرش و افزایش بازدهی کمپین‌های تبلیغاتی شما می‌شود. شما با ارسال پیام شخصی سازی شده شانس بیشتری برای ترغیب مشتری به تکرار خرید دارید. برندهایی که تجربیات شخصی‌سازی‌شده ایجاد می‌کنند، به آمار بسیار بهتری از نظر نگهداشت مشتری و تکرار خرید دست می‌یابند.

طراحی سفر مشتریان

طراحی سفر مشتری در زبلاین نمای کلی و منحصربه‌فردی از چرخه فروش ارائه می‌دهد که باعث آسان‌تر شدن فرایندهای بازاریابی می‌شود و ارسال پیام از طریق کانال ارتباطی مورد علاقه مشتریان را برای شما امکان‌پذیر می‌کند. طراحی سفر مشتری در زبلاین نیازهایی که برای دستیابی به اهداف بازاریابی نیاز دارید به روشی ساده و کارآمد در اختیار شما قرار می‌دهد.

زبلاین با تحلیل داده‌ها به شما کمک می‌کند تا نحوه انجام هر مرحله از سفر مشتری را همراه پاسخ مناسب به آن در دسترس داشته باشید. این قابلیت باعث ارسال پیام‌های متناسب، در لحظه و خودکار می‌شود که افزایش واکنش پذیری نسبت به پیام های تبلیغاتی را به دنبال دارد.

یکپارچه سازی

زبلاین داده‌های مشتریان را از منابع مختلف مانند سایت، اپ و سرور جمع‌آوری و یکپارچه می‌کند تا یک نمای واحد، منسجم و کامل از هر مشتری ایجاد کند.

مطالب پیشنهادی

پارادایم شیفت: محاسبه لحظه‌ای پرفورمنس در کمپین‌های مارکتینگ

چکیده معیارهای اندازه‌گیری منسوخ شده: معضل مارکترها تاخیر در جمع‌آوری گزارشات عدم وجود تصویر یکپارچه…
نویسنده: تحریریه زبلاین
بروزرسانی: ۱۴۰۲-۱۰-۱۱

چرا کسب و کارها به وفاداری مشتری اهمیت نمی‌دهند

در این مطلب، به جهان وفاداری مشتریان و دلایلی که به نظر می‌رسد بسیاری از…
نویسنده: تحریریه زبلاین
بروزرسانی: ۱۴۰۲-۰۸-۱۶

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *