۱۰ دام در طراحی استراتژی اتوماسیون بازاریابی که باید از آنها اجتناب کرد

استراتژی مارکتینگ اتومیشن

مقدمه

پلتفرم‌های مارکتینگ اتومیشن ابزاری قدرتمند برای فعالیت‌های بازاریابی هستند و هنگامی که با استراتژی اتوماسیون بازاریابی درستی مورد استفاده قرار گیرند، می توانند به شما کمک کنند تا طیف گسترده ای از وظایف را برای عملکردهای بازاریابی، فروش و خدمات مشتری، به طور خودکار انجام دهید. با این حال، این مزیت بزرگ، نیاز به استراتژی‌هایی برای پیاده‌سازی دارد.

۱۰ دام طراحی استراتژی اتوماسیون بازاریابی که باید از آنها اجتناب کرد

در اینجا ۱۰ دلیل اصلی وجود دارد که چرا استراتژی اتوماسیون بازاریابی شما می تواند با موانعی روبه‌رو شود یا نتایجی را که انتظار داشتید را به دست نیاورد:

۱. ساخت گردش کار(workflow) نادرست

هر مشتری قبل از خرید یک مسیر کاملا نامنظم را دنبال می کند و معمولا برای بازاریابان دشوار است که چگونه نقاط تماس مناسب را برای خودکارسازی روند بازاریابی خود انتخاب کنند.

مهمترین نکته این است که باید در پی پاسخ به این سوال باشیم که چگونه یک گردش کار اتوماسیون را طراحی کنیم که نقطه به نقطه در افزایش نرخ تبدیل مهم و تاثیرگذار باشد؟

 

۲. عدم استفاده از یک پلتفرم برای ثبت داده‌های کاربری

برای اینکه استفاده از ابزار اتوماسیون بازاریابی برای شما موثر باشد باید با توجه به تجزیه و تحلیل اقدامات مشتری، پیام هایی مرتبط با تعاملشان برای آنها ارسال کنید.

به عنوان مثال،  یک فروشگاه آنلاین باید بداند چه زمانی کاربر سبد خرید خود را رها کرده است و سپس برای آنها یادآوری پرداخت ارسال کند. یا زمانی که کاربر به مدت ۳۰ روز غیرفعال بوده است  یک کوپن تخفیف ۲۰ درصدی برای او ارسال کند تا مشتری را به پلتفرم خود بازگرداند.

این اطلاعات باید به طور یکپارچه در customer data platform مارکتینگ اتومیشن شما ثبت شود.

یکی دیگر از راه‌هایی که یکپارچه سازی داده‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند، ارائه یک تجربه کاربری چندکاناله است.

به مشتریان خود این امکان را بدهید تا تعاملات خود را از یک کانال شروع کنند و آن را در دیگر کانال‌های ارتباطی ادامه دهند. یکپارچه سازی تجربه کاربری در کانال ها به شما کنترل کاملی بر نحوه و زمان ارتباط با مشتریان خود می دهد.

 

۳. پیچیدگی در استفاده از مارکتینگ اتومیشن

چقدر زمان و فکر لازم است تا استراتژی خود را برای تقسیم بندی مشتریان انتخاب کنید و یک کمپین ایمیلی جذاب برای آنها ارسال کنید؟ آیا ارسال ایمیل‌های شخصی‌سازی شده برای شما مشکل است؟ راه خود را در استفاده از اتوماسیون بازاریابی گم کرده اید و همه چیز خیلی سخت به نظر می رسد؟ما شما را درک می کنیم استفاده از مارکتینگ اتومیشن در ابتدای امر ممکن است بسیار سخت به نظر برسد اما هرچه درگیری شما با این سیستم بیشتر شود به راحتی استفاده از آن پی خواهید برد.

 

استراتزی استفاده از اتوماسیون بازاریابی

۴. چرخه طولانی تولید محتوا

این موضوع را تصور کنید که ترکیبی از ۱۰ کانال مختلف برای ۲۰ کمپین مختلف دارید. آیا می‌توانید مقدار محتوایی که باید تولید کنید را تجسم کنید؟ دلهره آور و سخت نظر می رسد، اینطور نیست؟

پیشنهاد می‌کنیم وسواس زیادی در مورد محتوای خود به خرج ندهید و به ارتباط درست و اصولی با مخاطب بسنده کنید  زیرا صرف وقت زیاد در این قسمت  ممکن است روند پیشرفت شما را کند کند و در طولانی مدت ، نتایج مورد انتظار را از استراتژی های اتوماسیون بازاریابی خود دریافت نکنید

۵. عدم وجود چارچوبی برای امتیازدهی به سرنخ‌های فروش

دلیل دیگری که باعث می‌شود استراتژی‌های اتوماسیون بازاریابی شکست بخورد، فقدان مکانیسم امتیازدهی به  سرنخ های فروش (lead) است. اختصاص امتیاز به کاربران خود بر اساس فعالیتهای آنها به شما امکان می دهد که به سراغ کاربرانی بروید که با تلاش کمتر هدف بازاریابی شما را برآورده می‌کنند. این مورد موجب می‌شود که درآمد خود را زودتر افزایش دهید. با استفاده از امتیازدهی به مخاطبین می‌توانید کاربران را بر اساس وضعیت فعالیت آنها، از بسیار فعال به کم فعالیت شناسایی کرده و دسته بندی کنید.نگهداشت کاربران بسیار فعال آسانتر از حفظ کاربران غیرفعال یا کم فعال است. این استراتژی امتیازدهی سرنخ یک تکنیک شگفت‌انگیز برای افزایش بیشتر نرخ تبدیل شماست.

 

 

۶. انتخاب کانال های اشتباه برای هدف اشتباه

هیچ روش درست یا غلطی برای انتخاب کانال برای پیام شما وجود ندارد. شما می توانید بیش از یک کانال را برای کمپین های خود انتخاب کنید.با این حال، یک استراتژی خوب این است که کانال بهینه را برای ارسال پیام استفاده کنید.
به شما پیشنهاد می‌کنیم  که یک کانال اصلی را انتخاب کنید و حداکثر از ۲ کانال دیگر به عنوان پشتیبان استفاده کنید.

 

۷. بخش‌بندی نادرست کاربر

مرتبط بودن پیشنهاد با پرسونای مخاطب یکی از عوامل تعیین کننده برای اثربخشی کمپین های شما است. تصور کنید که کمپین‌های نامربوط را برای مجموعه ای از مخاطبان خود به اشتباه ارسال می‌کنید تمام آن تلاش، زمان و منابعی که برای ایجاد کمپین سرمایه گذاری شده است هدر می رود! سگمنت بندی نادرست (بخش‌بندی که بر اساس ویژگی‌ها یا پارامترهای اشتباه انجام می‌شود) می‌تواند به میزان تاثیرگذاری و نرخ تعامل شما ضربه وارد کند و حتی ممکن است برای مشتریان شما ناخوشایند باشد.

علاوه بر تقسیم‌بندی نادرست، اگر تقسیم‌بندی شما روی داده‌های قدیمی انجام شود استراتژی اتوماسیون شما ممکن است شکست بخورد آنچه ممکن است امروز برای یک کاربر مرتبط باشد، لزوماً فردا مرتبط نیست. تقسیم‌بندی درلحظه، به ارائه یک تجربه کاربری موفق به مشتریان شما کمک می‌کند.

 

۸. عدم بهینه سازی کمپین

تست A/B و بهینه سازی کمپین ها می تواند نرخ تعامل را بالا ببرد. به عنوان یک بازاریاب، بسیار مهم است که کمپین های خود  را بر روی چندین پیام تبلیغاتی، چندین دستگاه  و مهمتر از همه، آنها را روی مخاطبان مختلف آزمایش کنید. قسمت کوچکی از مخاطبین  را انتخاب کنید و انواع کمپین های خود را برای آنها اجرا کنید. بالاترین عملکرد را بر اساس نرخ تعامل شناسایی کنید و آن را برای بقیه مخاطبان خود راه اندازی کنید.

۹. عدم شخصی سازی کمپین‌ها

در دوره‌ای که مشتریان انتظار پیام های شخصی سازی شده و تجربه ای خاص را دارند ، فقط کافی نیست که از اسم کوچک آنها در پیام های خود استفاده کنید. به عنوان یک کاربر، من از یک برند انتظار دارم با توجه به اطلاعاتی که از من دریافت کرده پیشنهادهایی که به آنها علاقه دارم یا توصیه های محصولی که به آنها نیاز دارم را ارائه دهد، و همینطور نشان دهند که به نیازهای من اهمیت می دهند.

۱۰. فقدان تجزیه و تحلیل و گزارش در زمان واقعی

 در نهایت، تجزیه و تحلیل و گزارش به عنوان یک اصل اساسی در موفقیت یک استراتژی اتوماسیون بازاریابی عمل می کند. همانطور که پیتر دراکر به درستی گفت: “آنچه اندازه گیری می شود، قابل مدیریت کردن است ” مشاهده درلحظه عملکرد کمپین شما نقش مهمی در موفقیت تلاش‌های شما دارد. گزارش دهی با تأخیر، گزارش نادرست یا حتی گزارش‌هی محدود می تواند منجر به شکست در کمپین های شما شود.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل  به شما امکان می‌دهد که در مورد کمپین‌های آینده خود تصمیمات استراتژیک بگیرید. می‌توانید روندهای کمپین‌های گذشته را تجزیه و تحلیل کنید و کمپین‌های موجود را بر اساس عملکردشان اصلاح کنید.

اشتباهات در اتوماسیون بازاریابی

خط پایان

به طور اساسی، یک استراتژی اتوماسیون بازاریابی شامل ۴ بخش است – چه کسی، چه زمانی، چه چیزی و چگونه.

چه کسی ، با فرهنگ داده ای درست، تفکیک و تقسیم بندی مخاطبان شما و قوانین هدف مطابقت دارد. چه زمانی ، به شناسایی نقاط تماس در طول سفر مشتری کمک می کند که نیاز به یادآوری های به موقع برای پیشبرد کاربران به مرحله بعدی دارد. چه چیزی، مربوط به محتوا، پیام و قالبی است که می خواهید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. وچگونه، یک استراتژی چند کاناله برای ارتباط با  مشتریان است.

حال که تمامی نکات را برای ایجاد یک استراتژی و همینطور دلایل شکست یک استراتژی را می دانید اکنون زمان آن رسیده که اتوماسیون بازاریابی را ایجاد کنید.

 

مطالب پیشنهادی

پارادایم شیفت: محاسبه لحظه‌ای پرفورمنس در کمپین‌های مارکتینگ

چکیده معیارهای اندازه‌گیری منسوخ شده: معضل مارکترها تاخیر در جمع‌آوری گزارشات عدم وجود تصویر یکپارچه…
نویسنده: تحریریه زبلاین
بروزرسانی: ۱۴۰۲-۱۰-۱۱

چرا کسب و کارها به وفاداری مشتری اهمیت نمی‌دهند

در این مطلب، به جهان وفاداری مشتریان و دلایلی که به نظر می‌رسد بسیاری از…
نویسنده: تحریریه زبلاین
بروزرسانی: ۱۴۰۲-۰۸-۱۶

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *