کتابخانه زبلاین

در این بخش تمامی آموزش‌ها و نکات لازم برای فراگیری کار با پنل کاربری خود در زبلاین، قرار داده شده است.

پس از مطالعه این آموزش، میتوانید فعالیت خود را در زبلاین آغاز کنید.

رویداد

تعریف رویداد

اصطلاح ایونت  یا رویداد به معنای تعامل و رفتارهای کاربر با کسب و کار شماست. به عنوان مثال، اگر کاربر برای مشاهده جزئیات محصول نیاز به کلیک بر روی آن داشته باشد، این اقدام به عنوان یک  رویداد (مشاهده محصول) ثبت می‌شود. ثبت رویداد‌ها مانند دنبال کردن ردپای کاربران است که به شما کمک می‌کند برای ارتقا میزان خرید و سطح رضایت آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

لیست رویدادها

برای مشاهده لیست رویداد در پنل کاربری، در قسمت  Leadsروی گزینه مورد نظر کلیک کنید، لیست رویدادها به تفکیک زمان انجامشون در قسمت History پروفایل هر کاربر قابل مشاهده است.

اجزا هر رویداد

هر رویداد شامل بخش‌های مختلفی هست. Event Name،Event Time،Event Data ، User Idقسمت Event Data کاملا قابلیت شخصی سازی داشته و دیتاهای مورد نیاز تیم مارکتینگ شما در این قسمت ارسال میشوند. جزئیات هر رویداد به صورت فایل  JSON نمایش داده می‌شود.

کاربر

تعریف کاربران

در زبلاین، هر شخصی که حداقل یک بار با کسب و کار شما تعامل داشته باشد، کاربر نامیده می‌شود.
این تعریف شامل بازدید کنندگانی می شود که از طریق اپلیکیشن، وب سایت، دیگر پلتفرم های آنلاین و راه‌های آفلاین با شما تعامل دارند.

راه‌های تعامل آفلاین:  لیست کاربران قدیمی بیزینس (قبل از اینتگریشن) که به صورت فایل CSV و یا SQL در سگمنیتنو ایمپورت می‌شوند.

دسترسی به کاربر

برای دسترسی به کاربرها، وارد پنل کاربری خود در زبلاین می‌شوید و با کلیک بر روی بخش Contacts و سپس گزینه Leads، اطلاعات کاربران به شما نمایش داده می‌شود. زبلاین چطور کاربران بیزنس شما را شناسایی می‌کند؟ بعد از مرحله اینتگریشن و اتصال پلتفرم‌های شما به زبلاین، اطلاعات کاربرانی که با کسب و کار شما تعامل برقرار کنند، در زبلاین ثبت  و دسته بندی می‌شود، این اطلاعات در قسمت Leadقابل مشاهده است.

انواع کاربر

کاربران ناشناخته و شناخته شده (Unknown and Known User)

بسته به نوع اطلاعاتی که کاربران در بیزینس شما ثبت می‌کنند، زبلاین این کاربران را در دو دسته Known و Unknown طبقه بندی می‌کند.

تفاوت این کاربران از طریق دو اتریبیوت user id و anonymous id قابل تفکیک و شناسایی هستند

دقیقاً همانطور که از جزئیاتی مانند آدرس ایمیل کاربر، شماره تلفن یا شناسه مشتری برای شناسایی کاربران خود استفاده میکنید – داشبورد زبلاین شما نیز همینطور است. این جزئیات در زبلاین شناسه‌های منحصربه‌فرد و یاLeads نامیده می‌شوند.در صفحه نخست تب کاربر ، جدول کاربران خود را مشاهده میکنید

برای تغییر در ستون های نمایش داده شده در جدول لید ها، بر روی دکمه علامت گذاری شده کلیک کنید

نمایش اطلاعات کاربر

برای ورود به بخش پروفایل هر رویداد، در صفحه اول تب  Leadبر روی علامت سه خط کلیک کنید. در این بخش میتوانید اطلاعات مربوط به هر رویداد را به صورت مجزا مشاهده کنید. با کلیک بر روی لیست کشویی Details  را مشاهده میکنید. در این بخش لیست کامل ویژگی های کاربر را مشاهده میکنید.همچنین در قسمت زیر نمودار ، بخش تاریخچه کاربر، لاگ ایمیل، اس ام اس و پوش ها و همچنین نوت های کاربر قابل مشاهده هستند.همچنین در این بخش قابلیت هایی از قبیل Edit و Options در دسترس میباشد.در منوی Options ارسال ایمیل و اس ام اس، گرفتن اکسپورت، نمایش جرنی هایی که یوزر در آنها قرار دارد، ترکیب کردن اطلاعات و حذف قابل دسترس اند.

جست و جوی کاربر

جست و جوی کاربر در پنل کاربری به چه صورت انجام میگیرد؟

جهت جستجو در بین لید های خود میتوانید از باکس موجود در سمت چپ بالای جدول استفاده کنید.

(کارکرد باکس سرچ جهت جست و جو در سایر جدول های موجود در زبلاین نیز به همین روش میباشد). با کلیک بر روی گزینه (2) میتوانید وارد بخش تنظیمات سرچ باکس شوید.شما میتوانید از بین دو حالت (1) Exact و Similar انتخاب نمایید (در حالت Exact شما باید عین عبارت یا واژه ی مورد نظر را تایپ کرده و در حالت Similar تمام رکورد های مشابه عبارت تایپ شده نمایش داده میشوند).  همچنین فیلد هایی که میخواهید جست و جوی خود را در میان انها انجام دهید را انتخاب نمایید (2). در پایان برای Apply کلیک کنید.ذخیره تغییرات بر روی کلید (3)

پروفایل کاربر

پروفایل کاربر شامل تمام جزئیات مربوط به هر کاربری است که تا به حال با کسب و کار شما تعامل داشته است. صرف نظر از شناخته یا ناشناخته بودن کاربران، پروفایل کاربری آنها حاوی جزئیاتی در برابر تمام ویژگی های سیستم و ویژگی های سفارشی است که برای حساب شما ردیابی می شوند.

ویژگی های کاربر

اصطلاح «ویژگی کاربر» به تمام جزئیات پیوست شده به کاربر اشاره دارد که کمک می‌کند اولویت‌های فنی، جزئیات شخصی، الگوهای هزینه‌کرد و غیره را درک کنیم و تصویری کامل از اینکه چه کسی هست را ترسیم کنیم. این جزئیات نقش مهمی در درک شخصیت  کاربر ایفا می کند و به شما امکان می دهد استراتژی های ارتباطی بسیار هدفمند و شخصی سازی شده‌ای  ایجاد کنید.

وارد کردن اطلاعات کاربر

فرآیند وارد کردن لید به راحتی در زبلاین انجام میشود. برای ایمپورت کردن کاربران به صورت دسته ای می توانید اطلاعات را از طریق یک فایل CSV در زبلاین وارد کنید و یا فایل را برای همکاران پشتیبانی در زبلاین ارسال کنید.

افزودن، حذف و ویرایش کاربر

برای افزودن کاربر جدید، روی دکمه New کلیک کنید. پس از آن  وارد صفحه زیر میشوید. در این قسمت اتریبیوت های کار را در فیلد های مربوطه وارد کنید. برای ویرایش اطلاعات لید میتوانید در صفحه اول تب لید، بر روی گزینه مشخص شده در تصویر کلیک کرده و یا در صفحه ی پروفایل لید بر روی گزینه Edit کلیک کنید.

حذف کاربر

برای حذف لید به صورت تکی کافیست بر روی گزینه (1) کلیک کنید. برای حذف به صورت دسته ای، از طریق گزینه (2) کاربران مورد نظر را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه (3) کلیک کنید.

اضافه کردن ویژگی‌ها

در صورتی که به  ویژگی برای کاربران نیاز داشتید و در لیست پیشفرض زبلاین مشاهده نکردید، میتوانید به سادگی آن ویژگی مورد نظر را ساخته سپس مقدار مورد نظر را در مقابل ان وارد کنید. برای این کار بر روی کلید Add کلیک کنید.در پنجره جدید فیلد های اجباری را پر کرده و بر روی کلید Add کلیک کنید. ویژگی جدید در اخر لیست ویژگی اضافه خواهد شد.

سگمنت

تعریف سگمنت

دسته‌ای از کاربران کسب و کار شما هستند که حداقل یک خصوصیت مشترک دارند. شما بر اساس نیاز بازاریابی می‌توانید این کاربران را در یک و یا چند سگمنت دسته بندی کنید و کمپین‌های مورد نظر را برای این دسته از کاربران اجرا کنید.درواقع سگمنت یا تقسیم‌بندی فرآیندی است که در آن کاربر یا بازار شما به گروه‌های کوچک تقسیم می‌شود تا آنها را بهتر درک کنید و استراتژی‌های بازاریابی برای تعامل با آنها ایجاد کنید.

دسترسی به سگمنت‌ها در پنل کاربری

برای دسترسی به قسمت Segments ، ابتدا وارد پنل کاربری کسب و کار خود شوید، سپس از قسمت Contacts بر روی گزینه Segments کلیک کنید.

ساخت سگمنت از طریق ویژگی‌های کاربر

برای ساخت سگمنت ابتدا روی کلید New کلیک کنید. در صفحه جدید ابتدا نام سگمنت خود را وارد کنید همچنین می توانید نام مستعار و توضیحاتی برای سگمنت خود اضافه کنید.سپس بر روی باکس Attributes  کلیک کنید تا نوار تنظیمات کشویی باز شود. با کلیک کردن بر روی گزینه Attributes اتریبیوت های کاربران نمایش داده خواهد شد. روی اتریبیوت مورد نظر کلیک کنید تا فیلتر اضافه شود.سپس با کلیک بر روی باکس (1) شرط خود را از بین گزینه ها انتخاب کرده و مقدار دلخواه را در باکس (2) وارد کنید.برای اضافه کردن فیلتر دوم همین مراحل را مجدد تکرار کنید. در صورت انتخاب بیش از یک فیلتر، باید بین فیلتر ها از And و Or انتخاب بفرمایید. در صورت انتخاب And کاربران دارای هر دو یا چند شرط وارد سگمنت شده و با انتخاب Or کاربران دارای هر یک از شروط وارد سگمنت شما خواهند شد. در پایان با کلیک بر روی کلید Apply تغییرات را ذخیره و یا با کلیک بر روی Save and Close ذخیره و خارج شوید.

ساخت سگمنت از طریق ایونت های کاربر

برای ساخت سگمنت از طریق ایونت های کاربر، پس از وارد کردن نام و توضیحات، بر روی باکس Engagements کلیک کرده تا لیست ایونت ها نمایش داده شوند. سپس روی ایونت مورد نظر کلیک کنید تا اطلاعات ایونت نمایش داده شوند. سپس بر روی گزینه مورد نظر کلیک کنید تا شرط مورد نظر اضافه گردد.

مابقی مراحل مشابه ساخت سگمنت از طریق اتریبیوت های کاربر میباشد.

ساخت سگمنت از طریق تگ های کاربر

برای ساخت سگمنت از طریق تگ های کاربر، پس از کلیک بر روی کلید New و وارد کردن نام و مشخصات سگمنت، بر روی باکس Tags کلیک کنید، گزینه title را انتخاب کنید و با استفاده از شرط منطقی مورد نظر از باکس نشان داده شده در تصویر، تگ مورد نظر را که از قبل ساخته‌اید را انتخاب کنید. مابقی مراحل مانند ساخت سگمنت از طریق اتریبیوت های کاربر میباشد.

ویرایش و حذف سگمنت

جهت ویرایش سگمنت، در صفحه اول تب سگمنت، بر روی دکمه به شکل خودنویس کلیک کنید.پس از اعمال تغییرات، گزینه Save and Close را کلیک کنید. جهت حذف سگمنت بر روی دکمه به شکل سطل زباله کلیک کنید.جهت نمایش مخاطبین موجود در سگمنت، بر روی گزینه (1) کلیک کنید.

نمایش مخاطبین سگمنت

جهت نمایش مخاطبین موجود در سگمنت، بر روی گزینه Contacts کلیک کنید.در صفحه جدید، جدولی از لیست کاربران درون سگمنت مشاهده  میکنید.

نمایش اطلاعات سگمنت

برای ورود به صفحه پروفایل سگمنت، بر روی دکمه مشخص شده در تصویر کلیک کنید.

تگ

یکی از کاربردی ترین قابلیت های زبلاین تگ ها هستند. به کمک تگ ها میتوانید یوزر های خود را از هم متمایز کرده و در شرایط مختلف آنها را فراخوانی کنید.به عنوان مثال می توانید تگی به نام Referral ساخته و به مشتریانی که با کد دعوت دیگری اولین سفارش خود را ثبت کرده اند بچسبانید. سپس در بخش اتومیشن یا تریگر افراد دارای این تگ را فراخوانی کرده و کمپین مورد نظر خود را روی این دسته از افراد اجرا کنید.توجه بفرمایید هیچ محدودیتی در تعداد تگ برای هر یوزر وجود ندارد و شما میتوانید بر حسب نیاز هر تعداد تگی را به یک یوزر بچسبانید.

ساخت، ویرایش و حذف تگ

جهت ساخت تگ جدید، روی کلید Add Tag کلیک کنید. سپس در پنجره جدید، نام تگ را وارد کرده و روی کلید Add کلیک کنید. تگ شما ساخته شده و در جدول صفحه نخست تگ ها قابل مشاهده است. برای ویرایش تگ روی کلید مشخص شده در تصویر کلیک کنید و پس از اعمال تغییرات، روی کلید Edit کلیک کنید.برای حذف تگ کافیست روی کلید سطل زباله کلیک کنید.

کمپین

این قسمت ابزارها و کانال‌هایی هستند که می توانید به وسیله آن با کاربرها ارتباط برقرار کنید. در کمپین‌ها،  لیدها و یا همان مشتری‌های شما را دعوت می‌کنند تا هدف شما را در آن کمپین به نتیجه برسد.

ایمیل

در این بخش می‌توانید کمپین های ایمیلی خود را ایجاد و مدیریت کنید.

 دسترسی به سرویس ایمیل داخلی زبلاین با کیفیت و قابلیت های استاندارد، بدون هیچ گونه هزینه جانبی و بدون محدودیت برای مشترکان قابل دسترس است.

ساخت کمپین ایمیل

برای ساخت کمپین ایمیل جدید، روی کلید New کلیک کنید.

راه اندازی

در این قسمت، ابتدا وارد تب Advanced شده و فیلد های مورد نیاز را پر کنید. پر کردن فیلد های Subject و Provider ضروریست.

ایمیل ساز

بر روی دکمه Builder کلیک کنید و وارد محیط ایمیل ساز شوید.در محیط بیلدر، از بین نود های موجود نوار سمت چپ به وسیله درگ اند دراپ به صفحه سمت راست منتقل کرده و محتوای ایمیل خود را طراحی کنید.

همچنین با استفاده از دکمه‌های مشخص شده در تصویر پیش نمایش محتوای خود را در سه سایز صفحه کامپیوتر، تبلت و تلفن همراه مشاهده نمایید.در پایان کلید Draft و سپس Close Builder را کلیک کنید.

همچنین توسط ابزار Style Manager می‌توانید استایل باکس ها و مارجین آنها را تغییر داده و شخصی سازی کنید.

ارسال مستقیم ایمیل به سگمنت

جهت ارسال مستقیم ایمیل به یک سگمنت، کلید Use through Automation را خاموش کنید. سپس روی کلید Next کلیک کنید.از باکس Select Segment سگمنت مورد نظر را انتخاب کنید. سپس زمان ارسال را برنامه ریزی کنید. از بین سه گزینه Send Now و Send at specific time and date و Send repeatedly انتخاب کرده تا کمپین شما در زمان مقرر اجرا شود. سپس روی کلید Next کلیک کنید. در صفحه جدید روی گزینه Yes Continue کلیک کنید. ایمیل شما با موفقیت در زمان مقرر به سگمنت مورد نظر ارسال خواهد شد.

ارسال ایمیل از طریق اتومیشن

جهت ارسال ایمیل از طریق اتومیشن کافیست در مرحله Setup کلید Use through Automation را روشن کنید. در پایان Draft و سپس Finish را کلیک کنید. ایمیل شما آماده استفاده در اتومیشن است.

ویرایش و حذف ایمیل

برای ویرایش کمپین ایمیل خود، میتوانید از کلید مشخص شده در تصویر در صفحه نخست تب ایمیل استفاده کنید. پس از کلیک بر روی کلید وارد صفحه ی ستاپ شده و می توانید مانند مراحل پست ساخت کمپین، اقدام به ویرایش کمپین خود نمایید. همچنین جهت حذف کمپین از کلید سطل زباله استفاده نمایید.

مشاهده اطلاعات کمپین ایمیل

جهت ورود به بخش پروفایل کمپین، روی کلید مشخص شده در تصویر کلیک کنید.

در سمت چپ بالای صفحه Email Profile نمودار های دایره ای opened و Clicked و Unsubscribed را مشاهده می‌کنید. همچنین حالت های Preview  و Mobile view از تب مشخص شده در تصویر قابل دسترسی است. همچنین نمودار انگیجمنت ایمیل با فیلد های بیشتر زیر نمودارهای دایره ای قابل مشاهده است. شما می‌توانید بازه زمانی مورد نظر برای نمایش در نمودار را از طریق باکس مشخص شده در تصویر تغییر دهید.در سمت راست صفحه ستون جزئیات  کمپین و در پایین آن ستون Recent Activity را مشاهده می‌کنید. همچنین با کلیک بر روی منوی Options قابلیت های AB Test و Clone و Delete در دسترس شما قرار میگیرد.

وب پوش

ارسال پوش نوتیفیکیشن در وب سایت جزو موثرترین روش ها جهت برقرای ارتباط آنی با مخاطب و هدایت او به مسیر دلخواه تیم بازاریابی است. در زبلاین میتوانید به تمام بازدیدکنندگان خود پوش نوتیفیکیشن ارسال کرده و پیشنهادی مناسب سلیقه و رفتار شخص برایش ارسال کنید.

ساخت و ویرایش وب پوش

برای ساخت وب پوش جدید روی گزینه New کلیک کنید.باکس های Name و Heading را پر کنید. در قسمت Message متن پیام خود را وارد کنید. لینک مقصد خود را در باکس Link وارد کنید (لینک مقصد لینک صفحه ای است که کاربر در صورت کلیک بر روی پیام به آن هدایت میشود). نوشته ی روی دکمه را در باکس مشخص شده در تصویر بنویسید (مثلا “اینجا کلیک کنید”). با کلیک روی Add Media میتوانید عکس یا مدیا های آپلود شده در قسمت Assets را انتخاب و در وب پوش خود بارگزاری کنید. در قسمت plugin to use for this web push پلاگین مورد نظر را انتخاب کنید.با کلیک بر روی گزینه Category میتوانید برای وب پوش خود کتگوری ساخته و انتخاب کنید.در ستون سمت چپ صفحه حالت Web Preview و Mobile Preview  پوش نوت خود را مشاهده میکنید.پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز کلید Draft را زده سپس روی کلید Next کلیک کنید.

ارسال وب پوش از طریق اتومیشن

برای ارسال وب پوش از طریق اتومیشن کلید Use through Automation را روشن کنید. سپس کلید Finish را کلیک کنید. وب پوش شما ساخته شده و آماده استفاده در اتومیشن است.

ارسال مستقیم وب پوش به سگمنت

برای ارسال وب پوش به یک سگمنت روی کلید Use through Automation را خاموش کنید و کلید Next کلیک کنید.در مرحله بعد ابتدا سگمنت خود را انتخاب کرده و سپس زمان بندی ارسال آن را مشخص کنید. سپس کلید Next را کلیک کنیددر پایان گزینه Yes Continue کلیک کنید. وب پوش شما در زمان تعیین شده برای سگمنت انتخاب شده ارسال خواهد شد.

نمایش اطلاعات وب پوش

برای ورود به پروفایل وب پوش، روی کلید مشخص شده در تصویر کلیک کنید. در بخش پروفایل، نمودار انگیجمنت پوش نوت را مشاهده میکنید. میتوانید بازه زمانی مورد نظر را در باکس نمایش داده شده در تصویر مشخص نمایید. گزینه Options قابلیت حذف و کلون ساختن و همچنین کلید Edit در بالای صفحه قابل دسترس است.فعالیت های اخیر نیز در ستون سمت راست صفحه قابل رویت است.در قسمت پایین صفحه نیز دو تب Click Counts و Users را مشاهده می‌کنید.

موبایل پوش

به وسیله ابزار Mobile Push میتوانید برای کاربران اپلیکیشن خود پوش نوتیفیکیشن ارسال کنید.

ساخت و ویرایش موبایل پوش

برای ساخت موبایل پوش جدید، روی گزینه New کلیک کنید. باکس های Name و  Heading را پر کنید. پیام خود را در باکس Message بنویسید.لینک مقصد خود را در باکس Link وارد کنید (لینک مقصد لینک صفحه ای است که کاربر در صورت کلیک بر روی پیام به آن هدایت میشود). نوشته ی روی دکمه در باکس بنویسید (مثلا “اینجا کلیک کنید”). با کلیک روی Add Media میتوانید عکس یا مدیا های آپلود شده در قسمت Assets را انتخاب و در موبایل پوش خود بارگذاری کنید. در قسمت plugin to use for this web push پلاگین مورد نظر را انتخاب کنید.با کلیک بر روی گزینه Category میتوانید برای موبایل پوش خود کتگوری ساخته و انتخاب کنید.با کلیک بر روی گزینه Add Value در بخش Additional Data باکس های  Label و Value اضافه شده و می توانید دیتای مورد نظر خود را درون آنها وارد نمایید.در ستون سمت چپ صفحه حالت  Preview  موبایل پوش خود را مشاهده میکنید.پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز کلید Draft را زده سپس روی کلید Next کلیک کنید.

ارسال مستقیم موبایل پوش به سگمنت

جهت ارسال موبایل پوش به یک سگمنت به صورت مستقیم، دکمه Use Through journey را خاموش کنید. سپس دکمه Next را کلیک کنید.در مرحله بعد ابتدا سگمنت خود را انتخاب کرده و سپس زمان بندی ارسال آن را مشخص کنید. سپس کلید Next را کلیک کنید.در پایان گزینه Yes Continue کلیک کنید. موبایل پوش شما در زمان تعیین شده برای سگمنت انتخابی ارسال خواهد شد.

ارسال موبایل پوش از طریق اتومیشن

برای ارسال وب پوش از طریق اتومیشن کلید Use through Automation را روشن کنید.

سپس کلید Finish را کلیک کنید. وب پوش شما ساخته شده و آماده استفاده در اتومیشن است.

نمایش اطلاعات موبایل پوش (پروفایل موبایل پوش)

برای ورود به بخش پروفایل موبایل پوش، روی کلید (1) کلیک کنید.

در بخش پروفایل، نمودار انگیجمنت موبایل پوش را مشاهده میکنید. میتوانید بازه زمانی مورد نظر را در باکس مشخص نمایید. گزینه (3) Options قابلیت حذف و کلون ساختن و همچنین کلید (4) Edit در بالای صفحه قابل دسترس میباشند.فعالیت های اخیر نیز در ستون سمت راست صفحه (5)  قابل رویت است.

در قسمت پایین صفحه نیز دو تب (6) Click Counts و (7) Users را مشاهده میکنید.

اوتومیشن

تب اتومیشن محل ساخت و مدیریت جرنی‌های شماست. مفهوم جرنی به مسیر هایی اطلاق میشود که شما برای هر دسته از کاربران خود در نظر می‌گیرید. به عنوان مثال می خواهید به مشتریانی که سبد خرید خود را رها کرده اند و 2 هفته از ثبت سبد خریدشان گذشته پیامی ارسال کرده و کد تخفیفی برای نهایی کردن سفارش به او بدهید. میخواهید ابتدا این پیشنهاد را از طریق ایمیل به کاربر اطلاع دهید اما صورتی که ایمیل صحیحی از او ندارید برایش پیامک ارسال کنید و اگر شماره موبایل صحیحی از او در دسترس نبود آنگاه در مراجعه بعدی به سایت به او پوش نوتیفیکیشن ارسال کنید. تمام این مراحل را می‌توانید از طریق ساخت جرنی به صورت اتوماتیک انجام دهید. زبلاین با داشتن ابزارهای کامل و رابط کاربری ساده می‌تواند تمام کمپین‌های مارکتینگ و ریتارگتینگ خود را به صورت خودکار اجرا کرده و گزارش بازخورد آنها را به صورت Real Time مشاهده کنید.

ساخت اتومیشن

برای ساخت اتومیشن، ابتدا روی گزینه New کلیک کنید.

راه اندازی

در صفحه اول ساخت اتومیشن، باکس های (1) Name و (2) Description ، انتخاب زمان پابلیش (3) ، انتخاب (4) Category و کلید (5) allow users to restart the campaign را پرکنید. سپس روی (6) Launch Automation Builder کلیک کنید.

اتومیشن ساز

در قسمت Automation Builder ابزار های (1) Trigger و (2) Action و (3) Conditions و (4) Flow Control را در نوار ابزار سمت چپ صفحه در اختیار دارید. تمام ابزارها را میتوانید به صورت Drag and Drop داخل صفحه انداخته و به وسیله موس آنها را به هم متصل کنید تا فلو خود را کامل کنید.

نود های اتومیشن 

چهار دسته نود جهت استفاده در اتومیشن موجود است.

نود تریگر

نود تریگر در ابتدای هر جرنی قرار میگیرد و جرنی شما را فعال میکند. تریگر (1) Start با هر بار اپدیت شدن در بازه زمانی انتخاب شده، تمام مراحل جرنی را اجرا میکند. به عنوان مثال شما یک سگمنت برای مشتریانی که در سایت ثبت نام میکنند ساخته اید. می خواهید هر مشتری بعد از انجام مراحل ثبت نام اس ام اس خوش‌آمد گویی دریافت کند. با  drag and dropنود Start ابتدا بازه زمانی تکرار اتومیشن (2) و سپس سگمنت مورد نظر (3) را انتخاب میکنید. سپس کلید (4) Done را کلیک کنید.

 نود های عملیاتی

بخش عملگرها تمام ابزارهایی که برای انجام  اقدامات در طول جرنی خود به انها نیاز دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد.لیست اکشن ها را در تصویر زیر مشاهده میکنید (1).

نود های شرطی

نود های شرط یا Condition به شما این امکان را می‌دهد که حین اجرای جرنی شروط مختلفی را بررسی کرده و در نتیجه این شرط عملیات های متفاوتی را انجام دهید.

برای مثال شما میخواهید به یک سگمنت از کاربران خود پیامی را ارسال کنید. بعضی از کاربران شما آدرس ایمیل صحیح دارند و تعدادی خیر. تعدادی از آنها شماره موبایل صحیح دارند و تعدادی دیگر خیر.شما میتوانید توسط ابزار شرط زبلاین، بررسی کنید که در صورتی که کاربر ایمیل صحیح داشت برایش ایمیل ارسال شود در غیر این صورت بررسی شود آیا شماره موبایل معتبر وجود دارد یا خیر که در صورت صحت شماره موبایل برایش اس ام اس ارسال شود. و اگر شماره موبایل ولید هم نداشت برایش فرمی از طریق وب اورلی نمایش داده شود که از او شماره موبایل و ایمیل دریافت کند.

نود های کنترلی

ابزار Flow Control شامل سه نود Wait که جهت ایجاد وقفه در اجرای کل یا بخشی از جرنی به کار میرود، Finish که در پایان مسیر هر اتومیشن قرار میگیرد و Split که برای فرآیند A/B Test استفاده میشود.

ت- مشاهده اطلاعات اتومیشن ( پروفایل اوتومیشن)

برای ورود به قسمت پروفایل اتومیشن، روی کلید (1) کلیک کنید.

در بخش پروفایل اتومیشن، نمودار (1) Stats و ستون (2) Recent Activity را مشاهده میکنید.

همچنین با کلیک بر روی (3) میتوانید جزئیاتی را در مورد اتومیشن مورد نظر مشاهده نمایید.

کامپوننت ها

در تب کامپوننت‌ها، شما می‌توانید محتواهای تصویری خود را جهت استفاده در کمپین ها آپلود کنید، برای دریافت اطلاعات از کاربران خود در کمپین ها فرم بسازید و از ابزار Link Shortener و Link Tracker داخلی زبلاین استفاده کنید. در ادامه به توضیح کارکرد و استفاده هر یک از این ابزار ها میپردازیم.

دارایی ها

در این قسمت می توانید فایل های تصویری خود را بارگذاری کنید.

آپلود فایل های چند رسانه ای

برای آپلود کردن فایل روی کلید (1) کلیک کنید.

سپس روی گزینه New Folder کلیک کنید. نام فولدر را انتخاب کرده و سپس روی کلید Add کلیک کنید.

فولدر شما ساخته شد. روی فولدر (1) دبل کلیک کنید و وارد فولدر شوید.

سپس روی گزینه Upload File کلیک کنید.

در این مرحله می‌توانید فایل مورد نظر خود را داخل باکس (1) Drag and drop کنید یا با کلیک بر روی Select Single File آدرس فایل را روی هارد سیستم خود انتخاب کرده و کلید  Upload را بزنید.در پایان کلید Done را کلیک کنید.

فایل تصویری شما در قسمت Asset آپلود شده و میتوانید از آن در کمپین های خود استفاده کنید.با کلیک بر روی علامت چرخ دنده (1) منوی تنظیمات را مشاهده میکنید که قابلیت های (2) Share و (3) Rename و (4) Download و (5) Delete File را در اختیار شما قرار میدهد.

ا

کوتاه کننده لینک

در این بخش شما میتوانید لینک هایی که قصد ارسال از طریق اس ام اس، ایمیل، وب اورلی و پوش نوتیفیکیشن دارید را کوتاه کرده و وضعیت انگیجمنت آن را مشاهده کنید.در صفحه اول جدول لینک های کوتاه شده را مشاهده میکنید.گزینه های (1) Edit ، ورود به پروفایل (2) و حذف (3) در جدول قابل دسترس می باشد.برای کوتاه کردن لینک روی کلید (4) Add Url کلیک کنید.

در قسمت  Title یک نام برای لینک خود انتخاب کنید. سپس لینک مورد نظر خود را در باکس (2) کپی کنید و کلید Add را بزنید. لینک کوتاه شده شما به جدول لینک ها اضافه شده است.

با زدن کلید (1) Copy لینک کوتاه شده خود را کپی کرده و یا در قسمت کمپین، برای قرار دادن در کمپین های خود استفاده کنید.

با کلیک بر روی کلید (2) وارد بخش پروفایل شوید.نمودار انگیجمنت (1) در این بخش قابل دسترس است. با کلیک بر روی باکس (2) بازه زمانی مورد نظر را مشخص کرده و کلیک ریت (3) لینک خود در ان بازه را مشاهده کنید.همچنین در ستون سمت راست میتوانید لیست (4) Recent Activity را مشاهده کنید.

تنظیمات 

در این تب، دو بخش مهم Plugins و Integration و Workspace Settings در اختیار شما قرار داده شده است. 

تنظیمات پنل کاربری

در این بخش تنظیمات ورک اسپیس شامل Company name و Language و Account alias و  Time Zone و Industry قابل تغییر میباشند. پس از اعمال تغییرات کلید Save را جهت ذخیره سازی کلیک کنید.

پلاگین ها

در این قسمت می توانید پلاگین های مورد نیاز خود را افزوده و مدیریت کنید.لیست پلاگین‌های شما در این قسمت قابل مشاهده هستند. برای افزودن پلاگین، کلید Add Plugin را کلیک کنید.

در پنجره جدید، (1) نام، (2) نوع پلاگین، (3) توضیحات، (4) Bundle (5) Author و (6) Version را وارد نمایید.با کلیک بر روی کلید (7) + باکس مربوط به  Plugin Credentials اضافه شده و میتوانید (8) Key و (9) Value را وارد نمایید.در پایان کلید (10) Add Plugin را کلیک کرده تا پلاگین شما افزوده شود.

اینتگریشن

در این بخش تمام اسناد و ای پی آی های مورد نیاز جهت اینتگریشن و همچنین لاگ های رویدادها و محصولات قابل دسترسی میباشند.

نمای کلی

در این بخش، نمودار رویداد های وارد شده به زبلاین را مشاهده میکنید. با انتخاب بازه زمانی از طریق باکس (1) تعداد رویدادهای ارسال شده در آن بازه به شما نمایش داده میشود.

کردنشیال ها

.در این قسمت جهت اینتگریشن قرار داده شده است  Access Token و License Code

بانک ای پی آی ها

در این بخش لیست Api های مورد نیاز برای اتصال به زبلاین قرار داده شده است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها فرایند متصل سازی خود را انجام دهید.

لیست رویدادها

در این بخش جدول لیست  تمام رویدادهای ارسال شده قرار گرفته است. از باکس  Searchمیتوانید برای جست و جو در میان رویدادها استفاده نمایید. همچنین با کلیک بر روی کلید View Details تمام جزئیات رویداد  را مشاهده میکنید.

لیست محصولات

این بخش مخصوص فروشگاه های آنلاینی که به فروش محصولات متنوع مشغول اند. لاگ تمام محصولات خریده شده توسط مشتری‌ها در این قسمت قابل مشاهده هستند.

برای دریافت کتابچه "صفر تا صد مارکتینگ اتومیشن" لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنید. ما فایل ایبوک رو درلحظه براتون ایمیل می‌کنیم:

برای دریافت کتابچه "صفر تا صد مارکتینگ اتومیشن" لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنید. ما فایل ایبوک رو درلحظه براتون ایمیل می‌کنیم: